CHP'nin fişlenen açılımı Diyarbakır'dan başladı

CHP'nin, Ergenekon iddianamesinde fişleme iddialarına konu olan, 2000'deki açılıma Diyarbakır'da başladığı ortaya çıktı. Dönemin genel başkanı Öymen'in katıldığı toplantıda Kürtçe eğitim, genel af gündeme geldi

Cuma 04.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Demokratik açılım konusunda MHP ile birlikte AK Parti'ye cephe açan CHP'nin benzer bir açılımı 9 yıl önce yapmak istediği ortaya çıktı. Ergenekon iddianamesinde, o dönem fişlendiği yönünde iddialar da bulunan bu açılım kapsamında, dönemin CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Diyarbakır'da yapılan açılım toplantısında Kürtçe TV'den Kürtçe eğitime kadar birçok görüşü masaya yatırdı. Bundan 9 yıl önce CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve kurmayları "Halkla Birlikte Çözüm Projesi" kapsamında bir dizi toplantılar organize etti. Altan Öymen, toplantıların Güneydoğu ayağında şu an açılım olarak konuşulan birçok konu masaya yatırdı. Toplantıda CHP'nin Kürt realitesini kabul ettiği, bu nedenle Kürt enstitüsü, Kürt araştırması çalışmalarının yapılmasını önerildiği vurgulandı. Toplantıda CHP'nin genel af, Kürtçe TV ve Kürtçe eğitim imkanların sağlanması için projeleri olduğu açıklandı. Toplantıda açılıma dair dile getirilen diğer başlıklar ise şunlardı: Köye dönüş projesinin gerçekleştirilmesi, mağdur olan vatandaşların masraflarının karşılanması, insanların özgürce Kürt kimliğini açıklayabilmesi, Kürt kimliğinin yasaklanmaması ve anayasayı değiştirmek için birlikte çalışılması gerektiği. Altan Öymen bir makalesinde o toplantıyı şöyle anlattı: "2000 yılı Mart ayıydı. CHP'nin genel başkanıydım. Türkiye'nin her ilini kapsayan bir toplantı programı uyguluyorduk. Programın adı 'Halkla Birlikte Çözüm'dü... Düzenlenen 16 bölge toplantısından biri 'Güneydoğu illeri toplantısı' olarak Diyarbakır'daydı. 2000 yılı Mart'ının 8'inde orada toplandık. Güneydoğu'yla ilgili her konu enine boyuna konuşuldu. Sorunlara çözümler önerildi. Bölgenin ekonomik açıdan hızlı bir kalkınma sürecine girebilmesi için kullanılabilecek olanaklar üzerinde duruldu. Bunları değerlendirmek üzere iki 'devamlı çalışma grubu' kurduk. Hepimiz sonuçtan memnunduk. Bu çalışmaları sürdürmeye kararlıydık." O dönem ortaya atılan iddialara göre, toplantıları Genelkurmay İstihbaratı da dikkatle izledi. Öyle ki, Ergenekon davasının 1'inci iddianamesine de yansıyan bir iddiaya göre Genelkurmay İstihbaratı, CHP'nin Kürt açılımını MGK'ya rapor etti. 18 sayfalık istihbarat raporunda CHP'nin Kürt açılımı başlıklar ve şemalarla birlikte sunuldu.

'SÜREÇ GEÇ BAŞLADI'
Konuyla ilgili görüştüğümüz Altan Öymen, istihbarat raporunu teyit etmekle uğraşmadığını belirterek "Tekzip edilmedi. Kitaplarda yayınlandı. Nazlı Ilıcak'ın, Zihni Çakır'ın kitaplarında yayınlandı. En son Ergenekon iddianamesinde de yer aldı. Bir araştırma yapılmadığı için bir şey söylemek istemem" dedi. Öymen, Diyarbakır'dan Ankara'ya döndüklerinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in kendilerini eleştirdiğini anlattı. "Rahmetli Ecevit'in niçin birden bunun üzerinde durduğunu anlayamamıştım" şeklinde konuştu. 2007 seçimlerinde AK Parti'nin güçlü bir şekilde iktidar olduğuna dikkat çeken Öymen, "DTP de bağımsızların girmesi çok güç olduğu halde girmişti ve bir grup kurabilmişti. Bu bir realiteyi ortaya koydu. Belirli yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir kısmı DTP'yi destekliyordu. Kürt sorununun çözüm sürecine başlamak için asıl o zaman çok müsait bir zamandı. Bu kullanılmadı. Onlarla konuşmak bile bir şarta bağlandı. Şart, 'PKK'yı bir terör örgütü olarak açıkça kınayacaksın' şeklinde, cümle empoze eder gibi dendi. Halbuki Ahmet Türk gibi isimler 'her türlü teröre karşıyız' gibi sözler söylediler. Süreç geç başladı" diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr