"İstanbul'un üstü gibi altı da zengin"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yenikapı'daki arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri Gül'e kazılarla ilgili bilgi verdi.

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cumartesi 05.09.2009 14:03 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın en büyük batık gemi araştırmasının yapıldığı Yenikapı'daki kazı alanını gezdi. Yetkililerden bilgi alan Abdullah Gül, bu batıkların bulunduğu ilk andan itibaren konuyu yakından takip ettiğini, bugün de gelerek inceleme yapmak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yenikapı'daki batık alanını gezerken kendisine İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Zeynep Kızıltan, İstanbul Üniversitesi Yenikapı Bizans Batıkları Projesi Başkanı Yard.Doç.Dr. Ufuk Kocabaş ile öteki ilgililer eşlik etti.

Kazı alanı ile ilgili kısa bir brifing alan Cumhurbaşkanı daha sonra çalışmaların yürütüldüğü alanı gezdi. Gemi kalıntılarını inceleyen Gül, kazı alanından çıkarken işçilerin sevgi gösterileriyle karşılaştı.

Daha sonra basın mensuplarına kısa bir değerlendirmede bulunan Gül, yerin altında sadece petrol, gaz, altın çıkmadığını, onlardan daha kıymetli binlerce yıl önce yaşamış insanların hayatlarıyla ilgili bulguların da çıktığını dile getirdi. Gül şunları söyledi:

"Kazılar bir kez daha dünyaya gösteriyor ki İstanbul'un sadece üstü değil altı da çok zengin ve görülmeye değer. Metro çalışmaları vesilesiyle burada yapılan kazı çalışmalarında çıkan arkeolojik eserler neolotik dönemlere varan çok değerli bulgular. Bunlar İstanbul'un zenginliklerine zenginlik katıyor. Bunları uzun süredir takip ediyor, araştırmalarla ilgili bilgi alıyordum. Bugün burayı gezmekten memnuniyet duydum. İlgililerden detaylı bilgi aldım. Arkeoloji tarihinde önemli sayfalar açılıyor buradaki bulgularla. İstanbul'un tarihinin yanı sıra insanlık tarihi ile ilgili de çok önemli sayfalar açılıyor. Bütün bunlar İstanbul'un zenginliğini, kültür mirasımızın ne kadar gerilere gittiğini ortaya koyuyor. Bunların sahipleri olarak korumak, insanlığa en iyi şekilde duyurmak gibi bir vazifemiz var. Bundan dolayı Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve konuyla ilgili kurumlarımızı tebrik ediyorum. İnanıyorum ki araştırmaların ardından bu istasyon çok canlı bir müze halini alacaktır. İnsanlar binlerce yıllık eserlerin arasından geçecek. Sadece Türk insanı için değil yabancılar için de cazibe merkezi olacaktır. Buradaki buluntularla ilgili kitapların da yazılacağını düşünüyorum."

Cumhurbaşkanı Gül, kısa süren gezisinin ardından kazı alanından ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU