'Başbakan'ın bu yanlış yolda arkadaşı olmayız'

Baykal, Erdoğan'ın "CHP gelmezse ben giderim" sözüne "Bu sürecin hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı Sayın Başbakan bilsin. Bu yanlış yolda onun yol arkadaşı olmayacağız" dedi

Pazar 06.09.2009
Güncelleme: Pazar 06.09.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Didim ve Kuşadası'nda yapacağı açılışlar için geldiği İzmir'de, demokratik açılımla ilgili olarak "CHP'ye de gideceğiz" diyen Başbakan'a "Yol arkadaşın olmayacağız" diyerek mesaj gönderdi. "Başbakan bizimle ilişki kurma ihtiyacı içinde" diyen Baykal, şu mesajları verdi:
Arkasında kimin olduğunu bilmediğimiz bu sürecin hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı Sayın Başbakan'ın bilgisine sunmak istiyorum. Sayın Başbakan yanlış bir yola çıkmıştır. Bu yolculuğunda bizi yol arkadaşı olarak yanında bulamayacaktır. İmralı'dan gelecek önerileri örtbas ederek kamuoyunu yanlış bilgilendirerek izlemekte olduğu bu sürece CHP'yi katamayacaktır.
Sizin zaten yeterince yol arkadaşınız var. Size bu yolculukta en kısa zamanda bir durum değerlendirmesi yapıp tekrar kendinize yeni bir yol haritası çizmenizi tavsiye ediyorum. İmralı'dan gelen yol haritasını değil.
Kürt kökenli insanların ezici bir çoğunluğu toplumun bir parçası olarak huzur ve barış içinde yaşama kararında. Maalesef hükümet bu insanları yok sayarak, onları Türkiye'den ayrıştırmayı amaçlayan dar grupların sanki bu insanların sözcüsü gibi taleplerini karşılayıp terörü engelleyebileceğini zannetme yanlışı içindedir. PKK o insanların temsilcisi değildir.
(Erdoğan DTP görüşmesi) Bir araya geldiler. Umutla iyi niyetle anlaşarak çıktılar. Ama şimdi iş geliyor tekrar Öcalan ne diyorsa odur noktasına. Öyleyse hükümet bunları neden muhatap alıyor. Niye o tuzağa düşüyor. Onları tatmin edersen yarın daha çoğunu isterler.
Demokratik açılımın bugün ya 38 ya 39'uncu günü 40'ı çıkmak üzere. Bu politikanın arkasında kim var hala belli değil. DTP'liler bile "Dağ fare bile doğurmadı" diyor. İktidar ne yapacağını bilmiyor. Herkese yeşil ışık yakıyor. Herkesi tahrik ediyor. Ama bir şey kesindir. Türkiye etnik ayrışma baskısına maruz bırakılmaktadır.

CUMHURBAŞKANI GÜL'E SORU

Baykal, 2 Nisan'da Ermenistan'la imzalanan protokolde Azerbaycan'ın 7 bölgesinde süren işgalin kaldırılmasıyla ilgili tek bir sözün bile olmadığını söyleyen Baykal, "Bu protokol 2 Nisan'da imzalandı. 7 Nisan'da Obama Türkiye'deydi. 24 Nisan'da da Amerikan kongresinde soykırımla ilgili bir oylama yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı acaba ziyaretten beş gün önce imzalanmış olan bu protokolün Azerbaycan'ın topraklarının işgaline son verilmesi şartına bağlı olmadan uygulanacağı konusunda, Obama'ya bir değerlendirme yapmış mıdır yapmamış mıdır" diye sordu. CHP il başkanları, partinin 86'ncı yıldönümünün kutlanacağı 9 Eylül'de Ankara'da toplanarak, Baykal ve parti yöneticileriyle birlikte Anıtkabir'i çıkacak.