"En iyisi yalnız bırakmak"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''demokratik açılım'' çalışmalarıyla ilgili, ''İktidarı bu konuda yalnız bırakmak ona yapılabilecek en büyük iyiliktir'' dedi.

Pazartesi 07.09.2009 00:00
ABONE OL
Gazeteci Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu ARENA programına katılan ve Hükümet'in ''demokratik açılım'' çalışmalarını değerlendiren Baykal, açılımın siyasi ve anayasal bir suç olduğunu iddia etti.

Açılımı, ''vahim'' olarak nitelendiren Baykal, sürece kesinlikle destek vermeyi düşünmediklerini belirtti.

Baykal, açılımın gerginlik ve etnik ayrılık yaratmaktan başka bir işe yaramayacağını ve Türkiye'de etnik ayrışmayı teşvik eder hale geldiğini savundu.

SHP Genel Sekreteri olduğu dönemde partisince hazırlanan ''Kürt Raporu'' ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine de yanıt veren Deniz Baykal, Erdoğan'ın büyük bir ihtimalle raporu okumadığını ifade ederek, raporda yazılanların bugün söyledikleriyle çelişki oluşturmadığını söyledi.

Açılım yoluyla terörün sona ermeyeceğini kaydeden Baykal, ''İktidar bu sürecin sorumlusudur. İktidarı bu konuda yalnız bırakmak ona yapılabilecek en büyük iyiliktir. Kendine gelmesini sağlamak lazım'' dedi.