Erdoğan: Yargı tarafsız olursa adalete güven güçlenir

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 07.09.2009 15:10 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bütün kurumlarıyla var olmasında ve yaşatılmasında adil ve tarafsız bir yargı sisteminin rolü çok büyük olduğunu belirterek, "Yargı mekanizmaları, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak hızlı ve uyum içinde çalıştıkça, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan Adli Yıl açılışı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bütün kurumlarıyla var olmasında ve yaşatılmasında adil ve tarafsız bir yargı sisteminin rolü çok büyüktür. "Adalet, mülkün temelidir' sözüyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu çok veciz bir şekilde ifade etmiştir. Unutmamalıyız ki adalet; hak ve özgürlüklerin, toplumsal barışın en güçlü teminatıdır. Yargı mekanizmaları, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak hızlı ve uyum içinde çalıştıkça, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir" dedi. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bütün kurumlarıyla var olmasında ve yaşatılmasında adil ve tarafsız bir yargı sisteminin rolünün çok büyük olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hakimleri, savcıları, avukatları ve diğer çalışanlarıyla bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çaba gösteren yargı organı, devletimizin yasama ve yürütme gibi temel kurumlarından biridir. Hükümet olarak, adalet sistemimizdeki sorunların bir bütün halinde ele alınarak kalıcı çözümler üretilmesine büyük önem veriyoruz. Bütün hukukçularımızın en iyi şartlarda en iyi imkanlarla çalışması, yargı kurumlarımızın, çağın ve hizmetin gereklerine uygun olarak donatılması için gerekli düzenlemeleri yapmaya devam ediyoruz. Bu düşüncelerle, 2009-2010 adli yılı açılışını kutluyor, adaletin yerine getirilmesinde yüce bir görev üstlenen başta yüksek mahkemelerimizin başkan ve üyeleri olmak üzere hakim, savcı ve avukatlar ile tüm yargı çalışanlarına başarılar diliyorum."

"ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR" SÖZÜ KİME AİT?

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajında yer alan ve Atatürk'ün söylediğini ifade ettiği "Adalet, mülkün temelidir" özdeyişinin kaynağının değişik olduğuna ilişkin görüşler de bulunuyor. Kaynaklarda özdeyişin gerçekte adaletiyle ünlü büyük İslam Halifesi Hz.Ömer'e, Fransız devrimcilerine ait olduğu belirtilirken, buradaki "mülk" sözünden "devletin" kastedildiği ortak kabul görüyor. Türkiye'de ise "Adalet Mülkün Temelidir" sözünün Atatürk'e maledilmesi yaygın bir görüş. Birçok kamu binasında vecizenin altında bu sözü kullanan Kemal Atatürk imzasına rastlanıyor.(ANKA)

BUGÜN NELER OLDU