Türk: Hükümetin çabası iyi niyetli

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 08.09.2009 ABONE OL
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümüne yönelik "Bedeli ne olursa olsun bu adımları atacağız" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a destek verdi. Diyarbakır mitinginde de "Rabbim yeter ki barışı sağlasın. İkinci gün canımı alsın" diyen Türk, demokratik açılım sürecine ilişkin şu mesajları verdi:
BAŞBAKAN'A DESTEK: Sayın Erdoğan'ın kararlılık ifade eden sözlerini önemsiyoruz. Süreci tıkamaya dönük (MHP ve CHP) tutumlar hükümeti sarstı. Hükümet bugün savunma refleksiyle hareket ediyor. Unutmayalım ki bu ülkede 72 milyon insan yaşıyor. Kürtlerin de hassasiyetleri dikkate alınmalı.

HÜKÜMET İYİ NİYETLİ: Hükümetin iyi niyetli bir çaba içinde olduğunu görüyorum. Ancak bu konuda deneyimli değiller. Süreç gelişecek. Proje ortaya çıkınca daha fazla görüş ortaya koyarız. Tartışma başlayacak. Bu noktadan sonra geri adım atmak hayal kırıklığı yaratır.

YOL HARİTASI AÇIKLANMALI: Öcalan'ın yol haritası niye bekletiliyor bilmiyoruz. Ya kamuoyuna ulaşmasın isteniyor ya da devlet inceliyor. Eğer devlet inceliyorsa buna olumsuz bakmıyorum. Sayın Öcalan barış için katkı sunmaya hazır olduğunu söylüyor. Kimse 'bunu gözönünde tutmam' diyemez.

PKK SÜRECE DÂHİL OLMALI: PKK ve İmralı müzakerelerin parçası olmalı. PKK'nın sürece katılabilmesi için gerekli mekanizmayı devlet bulmalı. Biz bu konuda bir şey söyleyemeyiz. Örgütün ateşkes süreci doğru okunmalı.

BUGÜN NELER OLDU