Maskaralığa dönüşen bu süreç sona ermeli

Dokuz askerin şehit olmasının ardından söylemini sertleştiren Baykal "Açılım tehlikeli istikamete girdi. Maskaralığa dönüştü" dedi

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 9 askerin şehit edilmesinin ardından "demokratik açılım"la ilgili eleştirilerini daha da sertleştirdi. Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Açılım tehlikeli bir istikamete girdi, maskaralığa dönüştü. Başbakan artık bu sürece son vermeli" çağrısı yaptı. Baykal, CHP'nin 86'ncı kuruluş yıldönümü programları öncesinde basın toplantısında şu mesjları verdi:

MÜZAKERE SÜRECİ: Müzakere süreci yaşıyoruz. Taraflardan biri silahlı terörü ve onunla dayanışma içinde olan çevrelerdir. Öbür tarafı AKP iktidarıdır. AKP iktidarı terörle müzakereyi yürütmeye çalışıyor.

BÜLENT ARINÇ'A:
Kimse Kürtçe konuşma şovlarıyla bunu anlatmasın. Bunları 20 yıl önce söyledik.

ÖCALAN'IN METNİNİ NİYE SAKLIYORSUNUZ:
Öcalan'ın taleplerini ortaya koyan metin, hükümetin elinde. Milletten niye gizliyorsunuz. O iki defter dolusu değerlendirmeyi görmek istiyoruz.

MİLLİ MAÇ HEYECANINI BİRLİKTE YAŞADIK: Kürt kökenli insanlar milli maç heyecanını hep birlikte yaşadı. Gol yiyince çok üzüldüler, galibiyete çok sevindiler. Bununla ne oynuyorsun. Bir taraftan Türkiye'yi bölme planı içinde sorunsuzca yürüyorsunuz, bir taraftan fidan gibi evlatlarımız şehit oluyor.

KAPALI OTURUM: Kimden gizlenecek oturum? PKK'dan mı, İmralı'dan mı? Milleti nasıl aldatacaksın. Millete tuzak kurulmasına izin vermeyiz.

ÖYLE MASKARALIK OLMAZ:
Sayın Başbakan, Türkiye tehlikeli bir istikamete girmiştir. Orada görev yapanlar canları pahasına mücadele edecekler, hükümet terörü gerçekleştirenlerle gizli kapaklı uzlaşma yapacak. Böyle bir maskaralık olmaz. Başbakan, yanlışları görmeli, sürece son vermelidir.

RANDEVU: Başbakan Türkiye'ye zarar vermeye başlamıştır. Başbakanın müracaatını reddetmekten üzüntü duyarım. Bundan rencide olurum. Bu uygun değildir ama biz bu sürecin hiç bir şekilde parçası olmayız.

KÜRTLERİN HUZURUNU NİYE BOZUYORSUN: Milyonlarca Kürt kökenli insan sıkıntıya girdi. Fitne sokuldu. Onları bölmeye ne ihtiyacımız var. Kürt kökenli çocuk "Atatürk Türklerin lideri, benim liderim Apo" diyor. Milli eğitimden yetişmiş çocuk. Bir başka Kürt genci Atatürk'ü lideri kabul ediyor. O çocuk niye sıkıntıya sokuluyor.

MİLLETİ RİSKE ATMA: Başbakan risk almaktan söz etmiş. Kendine alacağı risk bizi ilgilendirmez. Ama milleti, birliği riske atamaz. Milleti riske sokma başbakan.