'Meclis oturumu açık ya da kapalı fark etmez'

Başbakan Yardımcısı Çiçek, demokratik açılımla ilgili oturum için "Açık-kapalı herhangi bir endişemiz yok. Gerekirse açık da yaparız" dedi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Salı 15.09.2009 ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, hükümetin demokratik açılım konusunda Meclis'te düzenlemeyi planladığı kapalı oturumdaki görüşmeleri kamuoyuna duyuracakları açıklamasına, "Bizim kapalı-açık herhangi bir endişemiz yok, gerekirse açık da yaparız. Böylesine hassas bir konunun tribünlere oynamak yerine, daha derli toplu konuşulması için söylenmiş bir fikirdir, öneridir" tepkisini gösterdi. Bakanlar Kurulu dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Hükümet sözcüsü Çiçek toplantı sonrası, Meclis'teki toplantı ile ilgili olarak MHP lideri Bahçeli'ye şu yanıtı verdi: "Gizli oturum, ilk defa yapılıyor değil. Bizim kapalı-açık herhangi bir endişemiz yok, gerekirse açık da yaparız. Böylesine hassas bir konunun tribünlere oynamak yerine, daha derli toplu konuşulması için söylenmiş bir fikirdir, öneridir. Kapalı oturumlarda dile getirilen konular, milletten saklanan, gizlenen konular değildir. İcap ediyorsa biz açık da konuşuruz."

KÜRTÇE GÖRÜŞME
Çiçek, açılımın temposunun düştüğü eleştirilerine de yanıt verirken de " Yavaşlama ve işi yavaştan alma söz konusu değildir"diye konuştu. Bakan Çiçek, Abdullah Öcalan'ın İmralı cezaevinde kız kardeşi ile Kürtçe görüşme yaptığı yönündeki haberlerle ilgili şöyle dedi: "Bize bilgi ulaşmadı ancak buna olumlu bakıyoruz. Neticede dil, iletişim içindir. İnsanların meramını söyleme, birbirlerini anlamaları bakımından önemlidir.