Deniz Baykal: Ermenistan'la dört sorun çözülmeli

Davutoğlu'nun Ermenistan protokollerine destek için gittiği CHP lideri "İmzalamayın" dedi

Çarşamba 16.09.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, hükümetin Ermenistan açılımını anlatmak için istişare turlarına Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'den sonra dün siyasi parti liderleriyle devam etti. CHP lideri Deniz Baykal, Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, "Ermenistan protokolünü imzalamayın" uyarısında bulundu. Baykal ile 1 saat 45 dakika süren görüşmede, Ermenistan konusunun yanı sıra enerji ve Kıbrıs politikaları da ele alındı.

4 TEMEL SORUN

Baykal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasında 13 Ekim'de imzalanacak protokollerin, "Ermeni tuzağı" olduğunu belirterek şöyle dedi: "Hukuki zemin belirsizliği var. Ermenistan, Kars anlaşmasını kabul etmiyor. Kafkasya'da işgal var. Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal etti. Soykırım iddialarıyla ilgili Türkiye'ye karşı husumet kampanyasını sürdürüyor ve sınır kapalıdır. Ermenistan ile diplomatik ilişki yoktur. Sorun, bunların ortadan kaldırılmasıdır. 4 şartın sadece 1'i protokolde somut şekilde, tarih verilerek ifade ediliyor. Türkiye'nin istediği diğer 3 başlıkta ise belirsizlik sürüyor. Biz, bu protokolün kesinlikle netlik ortaya çıkmadan imzalanmasını istemiyoruz ama hükümet kararı almış. Yapılan temaslar, projelerine, yol haritalarına destek arayışıdır. Bu temaslar, hükümetin açılım politikalarına destek anlamına kesinlikle gelmez. Ermeni açılımı, çok net tuzaklar içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu protokolden sonra sınır kapısı açılır, Türkiye'nin diğer istekleri boş laf olarak kalır."

İMZA 13 EKİM'DE

Baykal, ayrıca şu görüşleri dile getirdi: "Bize ifade edilen; 'merak etmeyin, haklısınız, ama bu süreç içinde onlar da işgal edilmiş 7 bölgeyi tahliye etmeye başlayacaktır, işgale son verilecektir. Zaten biz 13 Ekimde imzayı atacağız, parafe edilmiş protokolü imzalayacağız, ama Meclis bunu onaylamayacak. Meclis'in onayı için bekleyeceğiz, bu tahliye başlarsa ona paralel olarak Meclis onayını sağlayacağız' demektedirler. Bu aklımıza şunu getiriyor; 24 Nisan. İmzalanmış protokol belki Meclis'e gönderilecek, ama o zaman bize diyecekler ki 'Bakın karar çıkıyor, soykırım kararını ABD kongrede onaylamak üzere, bunu önleyecek tek yol sizin bu kararı alıp kapıyı açmanızdır, açmazsanız karar çıkar.' Davutoğlu'nun ziyaret ettiği SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da "Dağlık Karabağ ve işgal edilmiş topraklardan Ermenistan çekilmedikçe, Türkiye'nin Ermenistan sınır kapısını açması asla doğru değildir'' dedi. Davutoğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker'i de ziyaret etti.

DAVUTOĞLU: KAPSAMLI BİLGİ ALIŞVERİŞİ OLDU

CHP, SP ve DSP liderlerini dün ayrı ayrı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Sürecin arka planıyla ilgili çok kapsamlı bilgi alışverişi oldu"dedi.


https://www.sabah.com.tr