Gökçek'ten geri adım

Çarşamba 16.09.2009 16:00
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 16:00
ABONE OL
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bahçelievler 7. Cadde için yapılacak içki referandumundan vazgeçildiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) yaya bölgesi olarak ilan edilip edilmemesi ile ilgili yapılacak kamuoyu yoklamasında sorulacak 15 sorudan birisinin de aynı bölgenin "İçkili Yer Bölgesi" olarak ilan edilip edilmemesiyle ilgili olduğu hatırlatılarak,

"Bu karar, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, CHP, MHP ve AK Partili meclis üyelerinin oy birliği ile alınmış, görüşmelerde caddedeki mevcut meyhanelerin müktesep hak sahibi olduğu açıkça vurgulanmıştı" denildi.


CHP'Lİ ÜYELER VE MEDYA TOPA TUTULDU"

Kamuoyu yoklamasına böyle bir sorunun sorulmasının da nedeni olarak da o bölgede oturan vatandaşların yoğun şikayetleri olduğu dile getirildiği ve hiçbir CHP'li meclis üyesi de buna itiraz etmediği belirtilen açıklamada, CHP'li üyeler ve medyaya da eleştirilerde bulunuldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Konuyla ilgili haberlerin gazetelerde yayınlanması üzerine CHP'li meclis üyeleri, CHP Genel Merkezi'nden ve kendi milletvekillerinden "Çok Sert Tepki' görünce bir anda geriye dönüş yaparak tam aksi istikamette açıklamalar yapmaya başladılar. Bu açıklamalara, bazı medya grupları da ayak uydurup olayı saptıracak yayınlar başlattılar. Yapılacak kamuoyu yoklaması, Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) İçkili Yer Bölgesi olup olmamasının tespit amacını taşırken, CHP'li milletvekilleri ve bir kısım medya tarafından "İçki Yasağı Geliyor' "İçki Yasaklansın mı', "Mahalle Baskısı' gibi gerçekle ilgisi olmayan
yorumlarla konu akıl almaz mecralara yönlendirildi. Yapılan bu yayınlar insanları kamplaşmaya, insanları kavgaya, bölmeye yönelik davranışlar olmaya başladı. Açıkça ifade etmek lazım ki bu şekildeki yayınlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Aklımızın ucundan geçmeyen soruları bile gündeme getiren medyanın bu dehşet verici tutumu, ajitasyon haberleri bizi kamuoyu yoklamasındaki bu soruyu sormaktan vazgeçirecek noktaya getirdi. CHP'li milletvekili, Belediye Meclis üyelerinin ve aynı paraleldeki medyanın; kışkırtıcı, bölücü ifade ve yayınlarına bundan sonra imkan vermemek adına yapılacak kamuoyu yoklamasında "Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) İçkili Yer Bölgesi ilan edilip edilmemesi konusundaki' soruyu kamuoyu yoklamasından çıkartıyoruz."