'Fırsatı heba etmeyiz'

Cumartesi 19.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.09.2009
ABONE OL
AK Parti'nin dün ilk kez İstanbul'da yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan demokratik açılımdan geri adım atılmayacağını bir kez daha vurguladı. "Annelerin feryadı sağır duvarlara ulaşmayabilir ama biz annelerin çığlığını ta yüreğimizde duyuyoruz" diyen Erdoğan, "Biz bu ülkeyi, bu milleti haklarından mahrum bırakmayacağız ve yolumuzdan dönmeyeceğiz. AK Parti iktidarı bu fırsatın heba olmasına izin vermeyecek" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:

ÜÇ VADELİ TAKVİM
Bin yıllık kardeşliğimizi ebedileştirmek için gereken her adımı cesaretle atacağız.
Türkiye'nin anneleri ağlamasın, babaları gözyaşlarını içine akıtmasın, evlatlar toprağa düşmesin, ay yıldızlı tabutlarda şehitler gelmesin, Türkiye kaynakları heba olmasın diye bu yola çıktık.
Bu işin kısa, orta, uzun vadeli takvimi var. Şu ana kadar yaptıklarımız kısa vadeli çalışmalar. Genelgelerle acil yapılacaklar.
Orta vade daha çok kanunlarla yapabileceğimiz düzenlemeler. Önümüzdeki yıl bunları yapacağız.
Uzun vadede kanun ve anayasa gerektiren sorunlar olacak. Bizim önce üniter yapı noktasında sağlam olmamız lazım ki rahatça bir çok açılımlarımızı yapabilelim.
Konunun çözümüne Suriye ve Irak destek veriyor. Kuzey Irak yönetimiyle de irtibatlarımızı çok farklı bir şekilde geliştireceğiz. Gerekirse Erbil'de başkansolosluk açacağız.
AK Parti iktidarı bu fırsatın heba olmasına asla izin vermeyecek. Süreci baltalamak isteyenlere, akamete uğratmak isteyenlere prim vermeyeceğiz. Çözümsüzlükten nemalanan, kandan, gözyaşından nemalanan, şehitlerimizi istismar ederek siyaset yapanlara meydanı bırakmayacak, demokrasi ve hukuk içinde bu süreci tamama erdireceğiz.
İnşallah, işi bitirip adımı attığımızda bütün arkadaşlar Anadolu'ya yayılacağız; konferanslar, paneller yapacağız. Adeta bütün kılcal damarlara kan pompalayacağız. İ

https://www.sabah.com.tr