Gül 'empati' istedi

Cumhurbaşkanı Gül bayram mesajında "Farklılıklarımız ortak mirasımızı oluşturan zenginliğimizdir. Empati kurarak, kendimizi karşımızdakinin yerine koyabilmeliyiz" dedi

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin 70 milyonun kardeşçe yaşadığı, sevinçte, tasada ortak refleks gösteren güçlü bir ülke olduğunu belirterek, "Farklılıklarımız, kültürel çeşitliliğimiz ortak mirasımızı oluşturan zenginliğimizdir. Ayrılığı değil, birliği ve sevgiyi yaşatacağız. Empati kurarak, kendimizi karşımızdakinin yerine koyabilmeliyiz" dedi. Gül, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları ifade etti: "Bizler bin yıldır bu topraklar üzerindeyiz. Birbirimizi anlamak için de önce dinlemeliyiz. Birbirimizi ne kadar iyi anlarsak, sorunlarımızı o kadar rahat çözebiliriz. Empati kurarak, kendimizi karşımızdakinin yerine koyabilmeliyiz. Farklı görüşlere daima hoşgörüyle yaklaşmalı, herkesin düşüncesini ifade etmesine saygı duymalıyız. Fikirlerin samimi bir şekilde tartışılması ve paylaşılması, açık toplum olmanın şüphesiz en önemli gereklerindendir."

DİĞER MESAJLAR

Başbakan Tayyip Erdoğan: Barış ve kardeşlik çınarının kök saldığı bu topraklar, fitne tohumlarına asla bir bereket oluşturmayacaktır. Hiç kimsenin birlik ve beraberliği bozmasına fırsat vermeyeceğiz.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Farklılıklarımızı çatışma ve kavga nedeni olarak değil, zenginlik kaynağı olarak görmeli ve toplumsal uzlaşmamızı artırmaya gayret etmeliyiz.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Bayramlar dostluk, dayanışma, paylaşma, yardımlaşma, dürüstlük, kul hakkına el uzatmama, yetim hakkı yememe, birlik ve kardeşlik günleridir.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Milletimizin üzerine çöreklenen sosyal, siyasal ve ekonomik açmazlardan dolayı karamsar ve endişeli bir şekilde karşıladığımız bu bayram günlerinin, tahrip edilmeye uğraşılan milli birliğimize güç vermesi en öncelikli temennimdir.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu: Bayramlar, sıradan günler olmaktan öte, dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği, barış, sevgi ve esenliğin yayıldığı, sosyal yaraların sarıldığı özel günlerdir.