Erdoğan ABD’ye gitti

Pazartesi 21.09.2009 11:22
Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009 16:13
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, New York'taki Birleşmiş Milletler'in 64. Genel Kurulu ile Pitsburg'daki G-20 zirvesine katılmak üzere bugün ABD'ye gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi operasyon tezkeresinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Meclis'e gideceğini söyledi. Sınırötesi operasyon tezkere süresinin uzatılması konusu ile ilgili müsteşarlara gerekli talimatı verdiğini belirten Başbakan Erdoğan, "ABD dönüşü ilk Bakanlar Kurulu toplantısında parlementoya gidecek şekilde hazırlıklar yapılacaktır. Gazetelerin yazdığı şeyler söz konusu değil. Bizler parlementoya bu konu ile ilgili yazımızı göndereceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokratik Açılım'' çalışmalarının, AK Parti'nin, AK Parti iktidarının bir projesi olarak değil, ''Milli Birlik Projesi'' olarak tüm milletin elini taşın altına koyduğu bir proje olarak yansımasını istediklerini bildirdi.

Erdoğan, ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Demokratik Açılım, ABD'deki ikili görüşmelerinizde gündeme gelecek mi?'' yönündeki sorusuna Erdoğan, gündeme gelmesi halinde bunu da paylaşacaklarını, bu konuyu oradaki dostlarına anlatmakta fayda olduğunu söyledi.

Erdoğan, bu konuyla ilgili olumsuz kampanyalar sürdürüldüğüne işaret ederek, ''Bizim de olumsuz değil, olumlu neticeleri oradaki dostlarımızla paylaşmamızda fayda var'' dedi.

''Ermeni açılımı olacak mı? Eğer olacaksa protokolü hangi koşullarla imzalayacaksınız?'' yönündeki soru üzerine Başbakan Erdoğan, bu açılımın da ''Demokratik Açılım'' süreci içinde sürdürüldüğünü kaydetti.
Başbakan Erdoğan, bu sürecin içinde, başta terör sorunu olmak üzere 5. yapılan Alevi Çalıştayı'nın da yer aldığını ve bunun da Türkiye'nin sorunlarından birisi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Devam etmekte olan Ermenistan ile ilişkiler konusu da sorun alanlarından birisi. Bunun üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaları olumlu noktaya taşımanın arzusu içindeyiz. Bunun yanında Türkiye'nin işsizlik sorunu var. Bunun üzerinde de ısrarla duruyoruz. Azınlıkların da kendilerine ait sorunları var. Bunun üzerinde de duruyoruz. Sorun alanları nerelerse, bu sorun alanları üzerinde 'Demokratik Açılım' ile bu çalışmaları sürdürüp, bu sorun alanlarını en asgari noktaya indirip, Milli Birlik Projemizi çok daha güzel bir şekilde takdim ederek, milli birliğimizi güçlendirmenin gayreti içinde olacağız.''

BAYKAL'A DAVETİYE

Bir gazetecinin, ''Sürece ilişkin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a davetiye gönderileceğinin açıklandığını hatırlatarak, davetiyede süreçle ilgili açıklamaların yer alıp almayacağını'' sorması üzerine Erdoğan, davetiyede bu tür detayların olmayacağını, görüşme talebinin yer alacağını söyledi.
Başbakan Erdoğan, sadece usul noktasında bazı detayların yer alabileceğini, içerikle ilgili noktayı kendisiyle oturup konuşacaklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Burada asıl olan kendilerinin bu havuza ne kadar katılacakları. Çünkü, bu havuzda bileşenleri oturup değerlendirme yapacağız. Bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra da milletin vekili durumunda olan TBMM'de bunu açmak suretiyle ideal bir noktaya işi taşımak istiyoruz. Taşıyacağız. Gayretimiz bu istikamette olacak. Bu AK Parti'nin, AK Parti iktidarının bir projesi olarak yansımasın. Bu 'Milli Birlik Projesi' olarak tüm milletin elini taşın altına koyduğu bir proje olarak yansısın istiyoruz. Onun için katılımın çok daha geniş kapsamlı olmasını arzu ediyoruz. Arzumuz adeta toplumsal mutabakatla olsun istiyoruz. Ama bu mutabakatın içinde yer almak isteyenlere eyvallah, yer almak istemeyenlerde kusura bakmasınlar. Biz yolumuza devam etmek zorundayız. 'Burada bir engel var' diye duracak değiliz. Biz bu engelleri aşa aşa arzulanan noktaya gideceğiz.''

Başbakan Erdoğan, yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarında halkın ciddi bir kısmının bu konuyla ilgili beklentisinin olduğunu ve çıtanın yükseklerde bulunduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Başbakan Erdoğan, ''Sınır ötesi operasyonlara imkan sağlayan tezkerenin uzatılması için Başbakanlığa talep yazısı gönderildiğinin'' hatırlatılması üzerine, konuyla ilgili müsteşarına gerekli talimatı verdiğini, döndüğünde ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, TBMM'ye gönderilecek şekilde hazırlıkların yapılacağını söyledi.

Erdoğan, ''Gazetelerde yorumlandığı şekilde 'yapılmayacak, edilmeyecek' bu tür şeyler söz konusu değil. Bizler parlamentoya bu konuyla ilgili yazımızı göndereceğiz'' dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti sırasında yaklaşık 20 ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili temaslarda bulunmayı amaçladığını söyledi.Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 64. Genel Kurulu ile Pistburg'daki G-20 Zirvesine katılmak üzere ABD'ye gitti.

Başbakan Erdoğan, hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklamada, ziyaretine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra bazı milletvekillerinin de eşlik edeceğini söyledi.

BM Genel Kurul görüşmelerinden önce 22 Eylül'de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un başkanlığında düzenlenen ve günümüzün en önemli sorunları arasında bulunan ''İklim Değişikliği'' temalı yüksek düzeyli toplantıya katılacağını kaydeden Erdoğan, 192 ülkenin katılacağı bu yıl ki BM Genel Kurulu çalışmalarında, 130 ülkenin devlet ve hükümet başkanları seviyesinde temsil edilmesinin beklendiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, programı çerçevesinde 23 Eylül günü BM 64. Genel Kurulu'nun açılış oturumuna katılacağını, ertesi günde Genel Kurul'da uluslararası gündeme ilişkin konularda Türkiye'nin görüşlerini açıklayan bir konuşma yapacağını bildirdi.

Türkiye'nin bu Genel Kurul'a BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak katılacağını anımsatan Erdoğan, bu çerçevede BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını yürütmekte olan ABD'nin Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın başkanlığında düzenlenecek, ''Nükleer Silahsızlanma ve Yayılmanın Önlenmesi'' konulu Güvenlik Konseyi toplantısına da katılarak bir konuşma yapacağını aktardı.

PİSTBURG'DAKİ G-20 ZİRVESİ

Daha sonra G-20 Zirvesi genel oturumuna katılmak üzere 24-25 Eylül'de Pistburg'da bulunacağını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Ziyaretim sırasında yaklaşık 20 ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili temaslarda bulunmayı amaçlıyorum'' dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile de bir araya geleceğini belirten Erdoğan, temaslarında bölgesel sorunlar başta olmak üzere gündemdeki uluslararası konularda muhataplarıyla görüşme fırsatını bulacağını söyledi.

New York'ta bulunacağı süre içerisinde Dışişleri Bakanları Toplantısı'na, Demokratik Pakistan'ın Dostları Grubu Zirvesi'ne ve İslam Konferansı Örgütü'nün kuruluşunun 40. yıl donümü nedeniyle düzenlenecek faaliyete de katılacağını ifade eden Erdoğan, ayrıca, Clinton Küresel Girişimi tarafından düzenlenecek olan ''G-20 ve Küresel Sorunlara Etkisi'' konulu toplantıya katılarak bir konuşma yapacağını söyledi.
Başbakan Erdoğan, Princeton ve New York üniversitelerinde vereceği konferanslarda da akademik çevreler ve öğrencilerle bir araya gelerek Türk dış politikasını, önceliklerini ve Medeniyetler İttifakı Girişimi hakkındaki görüşlerini açıklama fırsatını bulacağını, ayrıca Balkan-Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenecek konferansın açılış resepsiyonuna katılarak burada bir konuşma yapacağını bildirdi.
Ziyareti sırasında diğer yurt dışı gezilerinde olduğu gibi 26 Eylül'de düzenlenecek bir toplantıda Türk vatandaşlarıyla ve iş adamlarıyla bir araya gelme fırsatı bulacağını dile getiren Erdoğan, bunun yanı sıra bir süre önce yaşamını yitiren Ahmet Ertegün'e verilmesi daha önce kararlaştırılan Devlet Nişanı'nı da düzenlenecek bir resepsiyon sırasında eşine sunacağını belirtti.
Başbakan Erdoğan, temaslarının ardından 26 Eylül'de New York'tan hareket edeceğini ve 27 Eylül'de Türkiye'de olacağını sözlerine ekledi.