Demokratik açılım oturumu açık olacak

BM Genel Kurulu için New York'a giden Erdoğan, demokratik açılımla ilgili TBMM'de yapılacak oturumun 'açık' olacağını söyledi. Başbakan, Baykal'ın ABD ziyareti eleştirisine ise 'çok çirkin' dedi

Çarşamba 23.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ABD'ye seyahati konusundaki sözlerine ilişkin olarak, "Biz, buraya demokratik açılım için gelmedik. Buraya hesap vermeye gelmişiz gibi davranıyor, bu çok ayıp" dedi. Başbakan "demokratik açılım" konusunda TBMM'de yapılacak oturumun açık olacağını bildirdi. Erdoğan, BM'deki etkinliklerin ardından New York'da 5. Avenue'da bir süre yürüdü. Daha sonra Rockefeller Center Cafe'de dinlenen Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ABD ziyaretini eleştiren Baykal'a da yanıt verdi. ABD'ye BM Genel Kurulu ve 'ikinci derecede önemli olan Pittsburgh'da yapılacak G-20' zirvesi için geldiklerine vurgulayan Erdoğan, "ABD'deki durağa uğradı gibi çirkin bir yaklaşım ortaya koyuyor. Bu, bir defa Türkiye Cumhuriyeti devletine saygısızlıktır. Bu Türkiye'ye zarar verir. Böyle bir yakıştırmayı yapmak çok çirkin" diye konuştu. İkili görüşmeler de yapacağını anlatan Başbakan, "Bu arada, demokratik açılımla ilgili olarak bize yöneltilen sorular olursa, cevabını veririz. Onları bilgilendirmek, sordukları sorular konusunda aydınlatmak bizim için kaçınılacak bir husus değil" dedi.

ARALIK'TA OBAMA GÖRÜŞMESİ

Erdoğan, şöyle konuştu: "Sayın Baykal, bizim demokratik açılımımızın hedefi tüm sorun alanlarını masaya yatırmaktır. Dediğim gibi kendisi lütfeder de kabul buyururlarsa, ziyaret ettiğimizde bu konularla ilgili soruları varsa, sorularını sorarlar ben de açık yüreklilikle onlara cevap veririm. Ama 'Yok, hayır, ben, görüşmeye gerek görmüyorum' derse o zaman da biz parlamentoda ne var ne yoksa her şeyi çok açık net ortaya koyacağız." Erdoğan, Meclis'te yapılacak oturumun "açık mı" olacağı sorusuna da "Tabii, tabii" diye yanıt verdi. Başbakan, Aralık'ta Washington'da ABD lideri Barack Obama ile görüşeceğini de açıkladı. New York Devlet Üniversitesi Levin Enstitüsü'nde "Medeniyetler İttifakı" konulu bir konuşma yapan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de biraraya geldi.