AB elçilerine açılım uyarısı yaptı

Cuma 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile yemek yiyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, demokratik açılımla ilgili "Ayrışmayı desteklerseniz Türkiye'yi de bölgeyi de karıştırırsınız. Kanlı bir süreç başlar" dedi. Baykal, AB dönem Başkanı İsveç'in Ankara Büyükelçisinin elçilikte verdiği öğle yemeğinde 2.5 saat şu düşünceleri dile getirdi:

* AB ile ilişkiler tükendi, tıkandı. CHP AB ile tam üyelik istiyor. İlişkilerde bir resetlenme zamanı geldi. Hem Müslüman, hem demokratik ve hem de laik bir bir Türkiye'nin ne kadar önemli olduğunu anladığınız zaman ilişkiler resetlenmiş olur. (İsveç Büyükelçisinin "Yani AB yasalarının çıkmasını destekler misiniz" sorusuna) Evet, biz destek vermeye hazırız. Sendikalar yasası, başka yasalar. Anayasa çerçevesinde destek veririz.

* Etnik kimlik farklılığı milli bir ulus olarak yaşamamıza engel değil. Birileri bizi ayrıştırmaya çalışıyor. Ana dilde eğitim sıkıntı yaratır. İnsanlar kendilerini ayrışmış görürler. Avrupa'nın hangi bölgesinde ne hak varsa vatandaşlarımıza vermeye hazırız. Ayrıştırmaya gerek yok. Hükümetin ayrıştırma adımlarını önlemeye çalışıyoruz. Ayrışmayı desteklerseniz Türkiye'yi de bölgeyi de karıştırırsınız. Kanlı bir süreç başlar. Biz bunu önlemeye çalışıyoruz.

* Başbakan randevu istiyor. Açılımın içeriği ile ilgili tek kelime etmedi. İşin yanlışlıkları, sakıncaları olabileceğini bildiği için bizi de katmak istiyor.

* Azerbaycan topraklarındaki işgalin kalkması temel sorundur. Bu konuda Ermenistan'a baskı yapılmalı. Bundan sonra sınırın açılması sağlanmalı.

* Ruhban okulu bizim Anayasal düzenimiz içinde ele alınmalı. Türkiye'de radikal, kökten dinci okulların istenmesinin yolunu da açabilir.