Obama Erdoğan'a seslendi iki lider 15 dakika görüştü

Başkan Obama ile Başbakan Erdoğan, ikili bir görüşme yaptı. BM toplantısında planlanan görüşme, G-20 zirvesi sonunda Obama'nın seslenmesiyle gerçekleşti

Pazar 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi sonunda ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Görüşmede Orta Doğu'da yaşanan sorunlar ile Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan konuları ele alındı. ABD'nin Pittsburgh kentinde David L. Lawrence Convention Center'daki zirvenin sonunda Başkan Obama, zirveye katılan liderleri uğurlarken Başbakan Erdoğan'a seslendi. İki lider biraraya geldi ve görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü. Edinilen bilgiye göre, BM Güvenlik Konseyi toplantısında iki liderin Pittsburgh'da görüşme kararı üzerine gerçekleşen görüşmede, Orta Doğu'da yaşanan sorunlar ile Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan konuları ele alındı. Türkiye ve Ermenistan arasındaki son gelişmeleri olumlu bulduklarını ifade eden Obama, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin bölge açısından da önemine vurgu yaptı.

YUKARI KARABAĞ'IN ÖNEMİ...

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın da görüşmede gündeme geldiği, Başbakan Erdoğan'ın, ABD, Rusya ve Fransa'dan oluşan MİNSK Grubu'nun bu süreçte daha etkin yol almasının işi kolaylaştıracağı görüşünü ifade ettiği öğrenildi. Başkan Obama'nın, Yukarı Karabağ'ın, sorunun çözümü için kritik önemini bildiğini Başbakan Erdoğan'a ilettiği belirtildi.

G-20 SONUNDA BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜLER
Obama-Erdoğan buluşmasında ağırlıklı olarak Orta Doğu'daki sorunlar masaya yatırıldı. İki lider Ermeni meselesini de değerlendirdi. Erdoğan, MİNSK Grubu'nda, ABD'nin daha etkin rol almasının süreci kolaylaştıracağı görüşünü belirtti.

LİDER EŞLERİ AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ
G-20'ye katılan lider eşleri zirvenin yapıldığı salonun yakınındaki bir okulda bir araya gelerek aile fotoğrafı çektirdi. Emine Erdoğan, fotoğraf öncesi lider eşlerinin yerlerini bulmasına yardımcı oldu.