'Perihan var, Berivan yasak!'

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kürt kimliği ve kültürüne yönelik yasaklara dikkat çekerek, "Kendi vatandaşımız çocuğuna Zozan ismini koyamadı. Niye? Bölünürüz! Suzan koyunca bölünmüyor da Zozan koyunca niye bölünüyoruz" dedi. Van'da sanayiciler ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Ergün, şu mesajları verdi;
İnsanların yöresel isimleri yasaklandı. Bu uygulamalarla daha iyi bir devlet mi olundu? Niye vatandaşımız kızına Zozan ismini koyamadı, 'Yayla' koysaydı, koyacaktı. Niye koyamadık? Eee bölünürüz. Suzan koyunca bölünmüyor da Zozan koyunca niye bölünüyoruz? Zozan da bölmez.
Her insan anadilini özgürce kullanabilmeli. Kürtleri, Arnavutları, Gagavuzları, Çerkezleri olmayan bir Türkiye icat edebilir misiniz? Anadilin kullanım alanı olabildiğince genişletilmeli.
Kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecek şeyler var. Önemli olan samimi çabaların sürmesi. Bu konu Türkiye'yi şaha kaldıracak bir konu. Artık Türkiye bu nedenle fatura, bedel ödemek mecburiyetinde değil.

MAÇTA SAKATLANDI
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 15 yıl aradan sonra ilk kez sahaya çıktı ve basın mensuplarına karşı oynadığı maçta ayağını sakatladı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde doktor Ergün'e 3 gün istirahat verdi. Basın mensupları maçı 9-5 kazandı.