Hükümetten kritik maddeye ince ayar

Bakanlar Kurulu, AİHM’nin 208 kişi hakkında yeniden yargılama yönündeki kararının uygulanmasını önleyen CMK’daki maddeyi değiştiren tasarıyı onayladı. Ancak Abdullah Öcalan değişiklikten yararlanamayacak

  1. Haberler
  2. Siyaset
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Bakanlar Kurulu'nda, üç kritik düzenleme kararı çıktı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yeniden yargılanmasına karar verdiği 208 kişinin dosyasının tekrar açılmasını sağlayan düzenlemeye Bakanlar Kurulu da onay verdi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasının sözkonusu olmadığını söyledi. Taş atan çocukların cezalarını düşüren tasarı imzaya açılırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresini 5 yıla inmesinin yolunu açan tasarı için prensip kararı alındı. Dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan ilk tasarı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 311'inci maddesinin 2'nci fıkrasının değiştirilmesini öngörüyor. Söz konusu fıkra, Abdullah Öcalan'ın ile büyük çoğunluğunu DHKP-C ve PKK'lıların oluşturduğu 208 kişinin AİHM kararları doğrultusunda Türkiye'de yeniden yargılanmalarını engelliyordu.

"ÖCALAN GÜNDEMDEN DÜŞTÜ"
Tasarının bu hükmü ortadan kaldırması Abdullah Öcalan'ı da kapsayacağı ve yeniden yargılanmasının yolunu açacağı tartışmasına yol açtı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek düzenlemenin Öcalan'ı kapsamadığını şu sözlerle savundu: "Bu konu ile ilgili 208 tane dosya var. Bunu kesin net olarak ifade ediyorum. Terörist başı Öcalan'ın yargılanması kesinlikle gündemden çıkmıştır. Bunun Abdullah Öcalan'la alakası yok. O dava 1-1,5 sene evvel zaten Türkiye'nin de AİHM'nin de gündeminden düşmüştür." Öcalan yeniden yargılanmak için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu. Mahkeme AİHM'nin işaret ettiği hak ihlallerinden bazılarının tazminat yolu ile giderilebileceğini, gözaltı süresinin uzun tutulması gibi ihlallerin de geriye dönük işlem yapılamayacağından belirterek başvuruyu reddetti. Öcalan'ın avukatları, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etti. Bu itiraz da reddedilerek karar kesinleşti." Tasarıda bu şekilde kesinleşmiş kararların verildiği dosyalarla ilgili yeniden yargılama sürecinin yapılamayacağına ilişkin hükümler yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU