Tuncel ve Tuğluk zorla getirilecek

Çarşamba 30.09.2009 11:36
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 17:49
ABONE OL
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP'li Sebahat Tuncel hakkında, ''suçu ve suçluyu övme'' gerekçesiyle yargılandığı davada, ifadesinin alınması için mahkemeye zorla getirilmesine karar verdi.

DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu DTP Kadın Meclisi üyesi 23 kişinin ''suçu ve suçluyu övme'' gerekçesiyle yargılanmalarına devam edildi.Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına, sanıklar Tarık Yıldırım ile Meryem Demir katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, TBMM Başkanlığı'na sanık Sebahat Tuncel ile ilgili yazılan yazının sekreterinin almaktan imtina etmesi nedeni ile tebliğ edilemediğini, buna ilişkin hazırlanan tutanağın mahkemeye gönderildiğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, sanık Tuncel'in ifadesinin alınmasını talep etti.
Duruşmaya katılan sanıklar Yıldırım ve Demir ise avukatlarının davadan çekildiğini belirterek, barodan kendilerine avukat tayin edilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Şatır, iddianame içeriği, isnat edilen suçun vasfı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bu yöndeki içtihatları ve yapılan tebliğe rağmen sanığın duruşmaya gelmemesi karşısında, CMK'nın 146. ve 199. maddeleri uyarınca duruşma günü savunmasının alınabilmesi amacıyla sanık Sebahat Tuncel hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı.
Sanıklar Tarık Yıldırım ve Meryem Demir'e avukat tayin edilmesi hususunda Ankara Barosu Başkanlığı'na müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 30 Aralık 2009 tarihine erteledi.

AYSEL TUĞLUK

Bu arada Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ''terör örgütünün propagandasını yaptığı'' iddiasıyla İstanbul'da açılan bir dava kapsamında, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un ifadesinin alınması için zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılan olmadı.Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, Tuğluk'un, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlamasıyla yargılandığını ve mahkemenin, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine Tuğluk'un sorgu ve savunmasının alınması için talimat yazdığını belirtti.

Savcı Taştan, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin 2007/9370 esas, 2008/617 karar ve 4 Şubat 2008 tarihli kararları ile 2008/6292 esas, 2008/11012 karar ve 15 Ekim 2008 tarihli kararlarında, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasasının 7/2. maddesinde tanımlanan ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 14. maddesinde öngörülen ''devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik suçlardan olduğu'' belirtildiğinden, usulüne uygun tebligat yapılmasına karşın duruşmaya gelmeyen Tuğluk'un duruşmaya zorla getirilmesini istedi.
Mahkeme, iddianame incelendiğinde, isnat edilen suçun vasfı, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin içtihatları ve usulüne uygun yapılan tebliğe rağmen duruşmaya gelmemesi karşısında, Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 146. ve 199. maddeleri uyarınca duruşma günü savunmasının alınabilmesi amacıyla Tuğluk hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı.

Bunun, talimatı yazan mahkemeye de bildirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 30 Aralık 2009'a erteledi.