'Mektup gelsin düşüncelerimizi açıklayacağız'

Gül'e, Erdoğan'a ve MHP'ye yüklenen Baykal, 2011'in mayısında seçim olabileceğini savundu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, grup toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP'ye yüklendi. MHP'ye "Cumhurbaşkanını seçtirip bugün şikayet edenlerin ciddi bir durum değerlendirmesi yapmalarında yarar var" mesajı gönderen Baykal, şu mesajları verdi:

HER YÖNE SALVO

Cumhurbaşkanı geldi Meclis'te "Biz kendi sorunumuzu çözemezsek başkaları gelir çözer" dedi. Birinci Dünya Savaşı sonrası benzeri olmuştu. Başta Damat Ferit, hiçbirisi bunu açıkça söylemeye cesaret edemedi.
Başbakan'ın göndereceği mektup gelirse, kamuoyuna düşüncelerimizi daha ayrıntılı şekilde anlatacağım. Ama bu iş artık çığırından çıktı. Kürt açılımı dediler, sonra demokratik açılım, daha sonra milli birlik açılımı dediler. Bu isim koymakla olacak iş değil.
Bu çalışma dönemi, AKP'nin son çalışma yılı gibi görünüyor. 2011 Mayıs ayında bir seçim olabilir.
(Doğan Grubu) Başbakan kısmen muhalefet de yapan bir grubun patronunu Al Capone'ye benzetiyor. Al Capone mafya babası, devleti tehdit ediyor, aleyhine ifade verenleri öldürüyor. Devlete vergi vermiyor. Diğeri ise yıllarca devletine en fazla vergiyi ödemiş. Bu suçlama karşısında o grubun gazetelerindeki suskunluk ve anlayışları karşısında hayranlığımı ilan ediyorum. Bu suçlamaların hazmedilebileceği ortamlar olduğu sürece çok olay yaşarız.
(Sanatçı Sabahat Akkiraz'ın, "CHP'ye yakınım. Ama Deniz Baykal benim ismimi hiç anmadı" sözleri) İç dünyamı yeterince kamuoyuna anlatamamışım. Bu benim eksikliğim. Bunu düzeltmek benim boynumun borcudur. Telefon açtım ve kendisine 'Çok özel bir yeriniz var, buna çok değer veriyoruz' dedim. Bu arada Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Süha Okay yeniden Grup Başkanvekili seçildi.

BİZE ULAŞIN