"Bu dönem bir fırsattır"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım çalışmaları konusunda, ''Bu konuda kararlıyız, bu dönem bir fırsattır. Bu dönem çözemezsek, çözüm şartları daha da zorlaşır'' dedi.

Cumartesi 10.10.2009 16:08
ABONE OL
Mardin'deki temaslarının ardından helikopterle Şırnak'a geçen Bakan Atalay, Şırnak Valisi Ali Yerlikaya'yı makamında ziyaret etti. Bakan Atalay, Valilik Toplantı Salonunda Vali Ali Yerlikaya, Belediye Başkanı Ramazan Ünsal, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerine demokratik açılım süreci hakkında bilgi verdi.

Bakan Atalay, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, yaptıkları çalışmanın özünün Türkiye'de daha huzurlu ve kardeşliğin daha geliştiği bir hayatın yakalanması olduğunu söyledi.

Bölgede insanların korkuyla ve tehditle ticaretini iptal ettiğini gözlemlediğini kaydeden Atalay, şöyle konuştu:

''Ülkemizin her köşesine yansıyan büyük bir sorunu yaşıyoruz. Türkiye sorunları çözdükçe büyüyor. Komşularımızla ilişkilerimiz iyiye gidiyor. Türkiye, uluslararası alanda önemli bir aktör. İçeride kendi sorunlarımızı çözersek, Türkiye daha da büyüyecek. Terör ve buna bağlı gelişmelerin nelere mal olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu en çok bu bölgede yaşayanlar hissediyor. Biz bu bölgenin de, Türkiye'nin de kaderini değiştirelim. Daha zengin, refah içerisinde yaşayacağımız günlere ulaşalım diye uğraşıyoruz. Kimse kimseye baskı yapmasın. Kimse kimsenin dükkanının kepengini kapattırmasın. Herkes özgürce yaşasın. Herkes kendi kültürünü, inancıyla, gelenekleriyle ve birbirine hoşgörüyle, saygı içinde yaşasın. Türkiye bunlarla güçlensin, zenginleşsin. Zaten bunlar bizim zenginliğimiz. Asırlarca hep böyle yaşamışız. Ama birileri fitne sokmuş. Kardeşliğimizi zehirlemeye çalışmış.

Biz bunları gidermeye çalışıyoruz. Çalışmamızın özü budur. Bu konuda karlıyız. Bu dönem bir fırsattır. Bu dönem çözemezsek, çözüm şartları daha da zorlaşır. Çözüm daha da gecikir ve maliyeti daha da yükselir. Bugüne kadar inanın bu geciktiği için çözümünde zorluklar oluşmuş. Belki ilk zamanlar daha kolay olabilirdi. Çözümünde iki boyut var. Birincisi terör ve şiddetin bitirilmesi ikincisi demokratik standartların yükseltilmesidir.''