"Huzur gelecek, terör bitecek"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım konusunda bölgeye bir gezi gerçekleştirdiğini anımsatarak, ''Huzur gelecek, terör bitecek, şiddet bitecek, kan bitecek, biz de rahat yaşayacağız diye büyük bir beklenti var'' dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, yeni MYK üyeleri de belirlenecek.

Atalay, AK Parti MKYK toplantısı öncesinde parti genel merkezine gelişinde basın mensuplarının ''Demokratik Açılım'' çalışması ve Ermenistan ile yapılan protokole ilişkin sorularını yanıtladı.
Diyarbakır'dan yeni geldiğini, 3 gündür bölgede ''çok değerli, verimli görüşmeler ve çalışmalar yaptığını'' dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

''Özellikle vatandaşlarla görüştüm, caddelerde yürüdüm, kahvelerde oturdum. Hepsiyle konuştum, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta görüşmeler yaptım. Ayrıca özel görüşmelerim oldu. Diyarbakır'da bazı partilerin il başkanlarıyla görüştüm. Yürüttüğüm konuyla ilgili benim için çok verimli bir seyahat oldu bu. Oldukça da memnun döndüm. Beklenti, yani huzur gelecek, terör bitecek, şiddet bitecek, kan bitecek, biz de rahat yaşayacağız diye büyük bir beklenti var. İnşallah çalışmalarımızı o yönde sürdürüyoruz.

Beşir Atalay, ''Demokratik Açılım'' çalışmasıyla ilgili Meclis'in çalışma takvimi sorusu üzerine, ''Bizim açıklamamız var, bu ayın ikinci yarısında bir gün bu konu görüşülecek. Tabii o hem Meclis Başkanının, hem partilerin programına göre uyarız biz'' dedi.

ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Ermenistan ile açılım noktasında dün önemli bir imza atıldı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık, ''Arkadaşlar hükümetimizin baştan beri yürüttüğü komşularımızla sıfır problem politikamız var bizim. Sınırlarımızda sorun olsun istemiyoruz. Gördüğünüz gibi bu 7 yıl içinde komşularımızla bu yöndeki gelişmeler hep Türkiye'nin lehine oldu. Türkiye'yi daha güçlendirdi, ticaretimizi arttırdı. Bu konuda artık bir rahatlama oluyor. Tek Ermenistan, biliyorsunuz sınırı ve oradaki sorunlar kalmıştı, o da çözülmüş olacak. İnanıyorum, bizim bu konudaki yaklaşımlarımızı yıllardır tıkanan Karabağ sorununu da çözecek'' diye konuştu.

LİCE'DEKİ OLAY


Bakan Atalay, basının gündeminde sıkça yer aldığı için Lice'de küçük bir çocuğun ölümüyle ilgili olarak açıklama yapmak istediğini belirterek, şu bilgileri verdi:

''Basınımızın gündeminde oluyor, Lice'de bir olay olmuştu. Ceylan isimli bir kızımızla ilgili. Onunla ilgili kriminoloji çalışmaları sonuçlanmak üzere, herhalde yarın filan onun da sonucunu alacağız. O konudaki hassasiyetimiz ve çalışmamız devam ediyor. O konuda bir sonuca varacağız, kısa sürede...''

Atalay, ''İlk bulgular nelerdir?'' sorusu üzerine, ''Söyleyemeyeyim, yargıya teslim edilsin ondan sonra'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde Ermenistan ile ilgili soruları yanıtlamazken, ''iki ülke arasında imzalanan protokolün hayırlı olmasını'' diledi.

BİZE ULAŞIN