Baykal: Başbakan'ı bekliyorum

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, demokratik açılım konusunda Doğu ve Güneydoğu halkının muhatap alınmasını istedi. Aksi bir durumun süreci tıkayacağı uyarısında bulunan Baykal, "Teröristlerle uzlaşarak, onların istediklerini karşılayarak açılım yaparsan bu ne terörü sona erdirir ne de sorunu çözer. Bu orada sorunun daha da büyümesine ve terörün o bölgenin temsilcisi olacağı sonucunu doğurur." dedi. Başbakan'ı beklediğini belirten Baykal, böylece yapılan yanlışları kendisine doğrudan anlatma fırsatı bulacağını iddia etti.

TBMM'de grup toplantısında konuşan Baykal, demokratik açılım ve Başbakan'dan beklediği ziyareti değerlendirdi. Baykal, Başbakan'ın etnik ayrımcılığı gündeme getirdiğini, bunun ise ülkede bölünmeye yol açacağını iddia etti. Başbakan'ın açılım konusunda farklı isimler kullandığını, bunun ise süreci örtbas etmeye yönelik olduğunu öne süren Baykal, "Bir de mektup konusu var. Önce Kürt açılımı dediler, sonra vazgeçin demokratik açılım dediler, o da olmadı milli birlik açılımı verdiler. Şimdi neden ad değiştiriyor. Türkiye'yi bölüyorsun işte. Etnik ayrımcılığı gündeme getirdiğinden dolayı bölüyorsun. Bu süreci isim değiştirerek örtbas edemezsin. Ben asıl şuna dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu açılımla kim tatmin ediliyor ve bu açılımla ne yapılmak isteniyor? İstenen ne? O istemek de yetmez sen buna neyle ulaşacaksın?" sorularını yöneltti.

Baykal, açılımda bugüne kadar bir sonuç alınmadığını, sürecin uzamasının kimseye fayda sağlamayacağını söyledi. İktidarın şehit vermeden bu işi çözeceğini söylediğini hatırlatan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan diyor ki, biz şehit vermeden enerji ve para harcamadan bu konuyu çözeriz, diye düşünüyor. İki ayı aşkın süredir bir gelişme sağlanamadı. Hangi yöntemle, hangi çözümle yapacaksın. Söyle bana, belki beraber çözeriz. Eğer çözümü bölgede arıyorsan sıkıntının, ihtiyacın, yaşayanın sorununa bakacaksın, sonra karar vereceksin. Eğer Türk milletini ayrıştıralım, ben bir ayrışma peşindeyim diyorsa, tamam ama bu insanlar ne istiyorlar? Bu insanlar iş istiyorlar, iş. Bunun için eğitim istiyorlar, iş istiyorlar. O insanlar her kesimin sahip olduğu saygınlığa sahip olmak istiyorlar. Eğer iktidar, bölgeyi gerçek anlamda bir dışlanmışlıktan kurtarmış olmaya önem veriyorsa, bu durum farklıdır; ama bırak bunları ayrışma sağla diyorsa ve böyle diyen çevrelerle bir uyum uzlaşma arıyorsa, yapması gereken o zaman az önce sayılanları değil, onları o bölgeden koparmak isteyenlerin taleplerini dikkate alır."
CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin bu konuda yanlış yönde yürüdüğünü iddia etti. "İktidar bilerek, bilmeyerek yanlış kıble seçmiştir." diyen Baykal, şöyle devam etti: "Açılımı PKK'ya değil, o bölge halkına yap. Teröristlerle uzlaşarak onların istediklerini karşılayarak açılım yaparsan bu ne terörü sona erdirir ne de sorunu çözer. Bu durumda, orada sorunun daha da büyüdüğünü ve terörün o bölgenin temsilcisi olacağını görürsün. Böylece sen teröre prim vermiş olursun. Bu açılımda anayasa değişikliği varsa, biz bu süreçte anayasa'yı değiştirmeyi de göze alıyoruz demektir. Anayasa değişikliği uzun süredir de gündemde. Biz bunu kabul ediyoruz, ama uzun dönemde konuşalım ne demek? Türkiye'de terörün temel hedefi nedir? Anayasal, siyasal, hukuksal ayrışmanın yolunu bulmaktır."

İçişleri Bakanı'nın "Anayasa değişikliği gündemde değil." sözüne atıfta bulunan Baykal, böyle bir değişikliğin bölge insanının talebi olmadığını, bunun terör çevrelerine yeşil ışık yakacağını kaydetti. Baykal, bu açılımın ardından PKK'yı arayanların haklı olacağını söyledi. MEKTUP KONUSU Baykal, Başbakan'a gönderdiği mektubu ve ziyaret beklentisi ile ilgili şunları kaydetti: "Bu sorunun İmralı ve Kandilli'nin kafasına göre değil, bölge için ne yapılması gerekiyorsa bunu ifade ettik. Elbette gelebilirsin, seni ağırlarız dedik. Zannetme ki, kafandakini bilmiyoruz. Zannetme ki, seni yönlendireni bilmiyoruz. Gel, bu defa yüz yüze anlatalım. Bu önemli bir konuşma. Öcalan, avukatlarıyla açıklama yaptı. Bu iş Atatürk'ün yaptığı işle eşdeğerdir, dedi. Düşünce oydu ve doğruydu. Bu, milli devletin iflas ettirilmesine yönelikti. Sen bunları bile bile diyorsun ki, gel görüşelim. Bu görüşme önemlidir. Tarihi bir görüşme olacak. Bizim düşüncemizin arkasında çok ciddi bekleyişe sahip millet var."

Baykal, görüşmenin kayda alınması isteğini ise şu sözlerle savundu: "Milletin bu toplantıda ne söylendiğini bilme hakkı vardır. Milletin bu görüşmenin içeriğini bilmeye hakkı vardır. Ben Başbakan'ı bekliyorum. Halkımız bunu o zaman olmasa bile daha sonra değerlendirmelidir. Böyle bir buluşmanın ne gibi kaygılara yol açtığı ortadadır. Sayın Başbakan düşüncelerinin milletçe öğrenilmesinden neden kaçıyor?"

Baykal, 30 yıl önce yazdıkları Kürt raporunun her kelimesinin arkasında durduğunu belirterek, "Başbakan'ın düşüncelerinin millet tarafından bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda görüşmekten çekinmediğini düşünüyorum. Biz soruları soracağız, millet de görecek. Sen İmralı haritasını hadi saklıyorsun, neden kendininkini de saklıyorsun. Biz milletten aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN