'Üniversitelerimiz bugüne kadar enerjilerini gereksiz harcadılar'

Doçent olan Gül'e memleketinden fahri profesörlük unvanı geldi. Gül, üniversitelerin ülkeye katkılarını gözden geçirmelerini istedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erciyes Üniversitesi'nin yeni akademik yıl açılışına katıldı. Törene eşi Hayrünnisa Gül'le birlikte gelen Gül, üniversitelerin ideolojik davranmadan ülke yönetimi hakkında söz sahibi olması gerektiğini belirtti. Gül, şunları söyledi: "Üniversitelerimizin bir taraftan kıymetini bilmemiz gerekirken, onların ülkemize olan katkılarını gözden geçirmemiz gerekir. Bizim üniversitelerimiz bugüne kadar enerjilerini gereksiz harcadılar. Zamanlarını kendi içlerindeki münakaşalarla geçirdiler. Üniversiteler ülke meselelerini çok daha objektif bir şekilde tartışmaları gerekirken bunun dışına çıktılar. Böyle olunca üniversitelerin düşünceleri dikkate alınmadı. Ancak bundan sonra üniversiteler, şehir ve kent sorunlarını, partizanlık yapmadan, ideolojik davranmadan dile getirirlerse ülkeyi yönetenler tarafından daha fazla dikkate alınacaklardır" dedi.

CÜPPE GİYDİ

Akademik kariyerinde doçent olan Gül'e, Erciyes Üniversitesi senatosu tarafından fahri profesörlük unvanı verildi. Gül'e cüppesini Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur giydirdi. Ardından üniversiteye katkı sağlayanlara plaket verildi. Gül laboratuvar yaptıran Gülser Gündoğdu'ya da altın madalya verdi. Gül, Melikşah Üniversitesi'nin açılış töreninde ise "Türkiye'nin kalkınması, ekonomisinin güçlü olması, üniversitelerin katkısıyla olacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN