'Dolmabahçe farklı bu görüşme farklı'

Başbakan, Baykal'ın görüşme talebine yanıt vermesine teşekkür etti. Erdoğan "Dolmabahçe gibi olmasın" uyarısı için de, "O görüşme farklı, bu farklı" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım konusunda mektuplu randevu talebine olumlu yanıt veren CHP lideri Deniz Baykal'ı, dünkü grup toplantısında dikkatli bir üslupla eleştirdi. Baykal'ın yanıtı için "Çok teşekkür ederim" diyen ve randevu talebinin karşılık bulmasını olumlu olarak değerlendiren Erdoğan, ana hatlarıyla şu mesajları verdi:

DOLMABAHÇE: (Büyükanıt'la yaptığı görüşmeyi kastederek) Dolmabahçe görüşmesi farklı, bu farklı. Görüşmemizden sonra kendileri de açıklayacaklardır. Ben de gerekli olan açıklamaları yapacağım.
BAYKAL'A SİTEM:
Temenni ederdim ki Sayın Baykal da gönderdikleri mektupla birlikte medya üzerinden bana mesaj göndermeseydi, yani bu görüşmenin Dolmabahçe gibi olmaması için... Randevu talebimizde politik hesap yok. Gizli kapaklı süreç yürütmüyoruz. Konuyu değerlendirip cevabı aktaracağız. TERÖRÜN PİYASASI: Artık terörün de bir piyasası var. Buradan geçimini sağlayanlar var, maddimanevi siyasi rant devşirenler var.
HAKLISINIZ AMA: 'Bunu engelleyelim' diyorlar. Kuliste farklı, Genel Kurulda farklı... 'Haklısınız ama...' Bu mantıkla milletvekilliği olur mu? Alışmışlar olur. Bazı muhalefet vekilleri aralarında 'engelleyeceğiz' diye konuşuyorlar. 'Haklısınız ama...' diyorlar, içeride başka kuliste başka konuşuyorlar.
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MESAJI: Yasa, genelge, yönetmeliklerle yapacağımız değişiklikler olacak. Uzun vadede de Anayasa değişikliği ile... Bunu da saptırmak isteyenler olacak. Kardeşim Anayasa değişikliği yapılamaz mı? Yapılması mümkün olmayanlar konuşulmuyor ki niye orayı kurcalıyorsun, hemen hedef gösteriyorsun? Ne alakası var? Anayasada bu sorun alanlarıyla ilgili yapılabilecek değişiklikler nelerse, onları ortak bir akılla yapalım istiyoruz. Mümkün kılanı gerçekleştirmemiz engelleniyorsa, orada da yapacak bir şeyimiz yok.
MESELENİN ÜSTÜ ÖRTÜLEMEZ: Mesele artık inkar edilemeyecek, üzeri örtülemeyecek, ertelenemeyecek bir boyut kazandı. Risk almadan yolumuza devam edebilirdik. Ama o zaman tarihe de milletimize de gelecek nesillere de verebilecek bir hesabımız olamazdı.
TARİH YAZACAĞIZ: Türkiye'nin tek yürek olması umutlarımı artırıyor. Bu kadronun bunu başaracağına tarih yazacağına inanıyorum.

BİZE ULAŞIN