Türk: DTP şov yapmıyor

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 22.10.2009 17:39 ABONE OL
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin ne şov, ne de siyasi hesap yaptığını söyledi.

Türk, DTP Diyarbakır İl Başkanlığı çıkışında gazetecilerin, terör örgütü PKK üyelerinin Türkiye'ye gelişleri sırasında yaşanan ve bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalara yönelik sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın, bu halkın coşkusunu görmesini istediklerini ve bunun barış sesleri olduğunu, barışa karşı bir duyarlılık olduğunu savunan Türk, şöyle konuştu:

''Barış için insanlarımızın yola çıktığı bir gündür. Şimdi bunu şovmenlikle, şovla değerlendirmek doğru değil. Hiçbir siyasi parti ve hiç kimse böyle bir coşkuyu sağlayamaz. Halk, içinden gelerek yapmasaydı olmazdı. İşte birilerinin bunu anlaması, görmesi lazım. Barışın gelişmesi için önemlidir. Ben zaman zaman uyarılar yapıyorum. Bu, 'işin başlangıcıdır' diyorum. 'Yeni bir dönem, ilk adımlar' diyorum. Yılların acıları var. Herkesin bu halkı anlaması lazım. Yaşanan acılardan sonra bir umudun ortaya çıkmasını anlaması lazım. Bu coşku, barışa olan inancın coşkusudur. Eğer böyle değerlendirilirse hiçbir sorun olmaz. Aslında Türk kardeşlerimizin bu coşkuyu desteklemesi lazım. Çünkü barış ve özgürlük hepimiz içindir. Bu ülke, barışı sağlamak zorunda. Bu ülke halklarını kucaklaştırmak zorundayız. DTP olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. DTP ne şov, ne de siyasi hesap yapıyor. Siyaset üstü bir yaklaşım gösteriyoruz. Barışın ne kadar önemli olduğunu Türkiye'ye kavratmaya çalışıyoruz. Yeni gelişmeler var, somut adımlar atılıyor. Bazı şeyler yeni yeni ortaya çıkıyor. Daha fazla empati yapmalıyız. Bu sürecin sağlıklı gitmesine katkı sunmamız gerekir.''

BUGÜN NELER OLDU