Yargıtay'dan DTP'ye soruşturma

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK mensuplarıyla ilgili karşılama töreniyle ilgili olarak DTP hakkında soruşturma başlattı.

Terör örgütü PKK'nın Mahmur ve Kandil kamplarından gelen 34 PKK'lının karşılama töreninde atılan sloganlar ve Öcalan posterleri nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. DTP hakkında dava önce Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, salı gününden bu yana yaşanan görüntüleri siyasi partilerle ilgili hükümler ve siyasi partilerin uyacakları esasları içeren Anayasa'nın 68 ve 69. maddeleri ile Siyasi Partiler Yasası'ndaki belirtilen sınırlar
çerçevesinde değerlendirecek. Eğer Anayasa ve yasalara aykırı bir durum tespit edilirse kapatma davasına bir dosya daha eklenecek.

Bu arada, İstanbul Barosu Başkanlığı, terör örgütü PKK üyelerinin teslimi sürecinde hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ilkelerinin ihlal edildiğini savundu. İstanbul Barosu Başkanlığı adına yapılan yazılı açıklamada, ulusu oluşturan insanların bir arada, eşit biçimde, kardeşlik duygularıyla, huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerinin en büyük dilekleri olduğu vurgulandı.

Bunun sağlanması için ulus bütünlüğünü bozmayacak biçimde adımlar atılmasının son derece önemli olduğu ifade edilen açıklamada, ''Ancak yıllardır ülkemizde terörist faaliyetlerde bulunan örgüt üyelerinin ve yandaşlarının, otobüs üzerinden halkı selamlamaya dek varan davranışlarının onaylanması mümkün değildir. Anayasasında 'hukuk devleti' olduğu yazılan bir ülkede, hiç kimse terör örgütüne ve yandaşlarına kahraman muamelesi yapamaz, yapmamalıdır'' denildi.

BİZE ULAŞIN