Bu son şans yoksa aynı noktaya döner

Başbakan, "Dönenler için İstanbul'da gösteri yapılırsa ne olur?" sorusunu "Uyarıları yapıyoruz. Mekanizmalarımız var çalıştıracağız" diye yanıtladı

Demokratik açılım sürecinin önemli aşamalarından birini oluşturan eve dönüşlerin siyasi gösteri malzemesi yapılması Ankara'yı rahatsız etti. Önceki gün Ağrı ve Erzurum'dan "sorumlu davranma" çağrısı yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, dönüşte uçakta gazetelerin Ankara temsilcilerine kritik mesajlar verdi. Erdoğan, "Burada olumlu bir yaklaşım var. Bunu siyasallaştırmak için böyle bir havanın içine girmek... Arzu etmeyiz ama bu işi tamamen sil baştan yaparız. Bu işin başladığı noktaya dönülür" dedi. "Tıkanana kadar yolumuza devam edeceğiz" diyen Erdoğan, kırılma noktasını Anayasal çerçevede çizdi. Erdoğan, "Bu son şanstır diye düşünüyoruz. Kimse bizim gibi cesaret etmez bu işe. Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel değiştirilemez ilkeleri var. Bu ilkelerden taviz vermemizi kimse bizden beklemesin" dedi. Erdoğan soruları şöyle yanıtladı:

Dağdan inenlerin DTP grup toplantısına katılması için karar alınmış. Nasıl karşıladınız? O tür şeyler yanlış olur. Sürece tuz biber eker. Şu anda 34 kişi suçlu görülmedikleri için yargı tarafından serbest bırakıldı. Burada olumlu bir yaklaşım var. Bu yaklaşımı kalkıp da olumsuza dönüştürmek, bunu siyasallaştırmak için böyle bir havanın içine girmek, siyasi rant devşirme gayretine girmek... Arzu etmeyiz ama bu işi tamamen sil baştan yaparız.

Sil baştan derken ne kast ettiniz? Bu işin başladığı noktaya dönülür. Bir demokratik açılım sürecine girilmiş, adımlar atılıyor. Şimdi, hiç adım atılmamış noktaya dönüşmesi yanlış olur... Böyle her ilçede ayrı ayrı karşılama yapmak, bunlar süreci olumsuz etkileyebilir.

ÜNİFORMA TEPKİSİ
Erdoğan, Habur'dan giriş yapan grubun kıyafetleri için, "Bu giyim şekliyle Türkiye'ye girmeleri dahi, batıdaki vatandaşları rahatsız eden şeyler. Bunlar belli sinyallerdir. Ayakta mekap, sırtlarında diesel çanta, üstlerindeki elbisenin tek tip olması gibi. Bu bir sıkıntı veriyor" dedi.

Habur'dan girdikleri gibi, örneğin İstanbul'a gelip benzeri gösterileri yaparlarsa ne olur? Uyarılarımızı yapıyoruz, yapacağız. Bu konularda hassas olmalarını isteyeceğiz. Orada kendimize göre mekanizmalarımız var, çalıştıracağız.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'le görüşmenizden olumlu bir hava vardı, sonra olumsuzlaşmaya başladı. Bunu neye bağlıyorsunuz? Biz, bu konuda buradan bir siyasi rant elde etmenin peşinde değiliz. Alt kimlikte sıkıntıları ortadan kaldıralım ama üst kimlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını oluşturalım. Bunu başarmak istiyoruz. Bunu başarırken araya çomak sokmak yanlış olur. DTP'lilere de bu sinyali veriyoruz. 'Bu son şanstır' diye düşünüyoruz. Bu dönemde başarılırsa başarılır. Kimse de bizim gibi cesaret etmez bu işe. Birçok riski göze alarak adım attık, bana göre. Ben bunu Ahmet (Türk) beyin kendisine de söyledim; 'İçinizden zaman zaman farklı sesler çıkıyor, lütfen engel olun, eğer engel olamazsanız bu sürece yazık olur' dedim.

'Süreçten dönüş olmayacak' mı diyorsunuz? Tıkanana kadar yolumuza devam edeceğiz, kararlıyız. Biz bunun devamını bekliyoruz. Devamı gelmezse yapacağımız bir şey yok. Kırılma noktasına gelince, yapılan açıklamalar bellidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel değiştirilemez ilkeleri var. Bu ilkelerden taviz vermemizi, istenmeyecek şeyleri kimse bizden beklemesin, talep etmesin.

Açılımla ilgili Meclis'teki oturum günü belli mi? Henüz belirlemedik.

Kasım'da Meclis gündemine gelebilir mi? Gelebilir, gelebilir.

MGK BİLDİRİSİ

Ağustos MGK toplantısı sonrasında sürecin devamı tavsiye edilmişti. Son MGK toplantısına ilişkin açıklamada sürecin devamına ilişkin ifade yok. Bir değişiklik mi var? (Bildirideki) Birinci maddede var ama detay yok. Demokratik açılım sürecimiz, terörle mücadelemizi hiçbir zaman ertelemez. Terörle mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir. Milli birlik süreci de demokratik açılıma ilişkin süreç de kararlılıkla devam edecektir. Bu devletin projesi ama muhatabı da millettir. Erdoğan, Anayasa değişikliği konusunda da, "Bizden istenmemesi gerekenleri Anayasa ile belirledik. Sayın Baykal'ın dediği gibi 'Anayasa değiştirilemez' demek değildir. Kendisinin de içinde olduğu şekilde daha önce değiştirildi. Birçok hükümet değiştirdi. Değiştirilmesi teklif bile edilemeyecek maddeler zaten belli. Bunu da konuşmaya gerek yok. Onun dışındakileri konuşalım.

MAHMUR'A ÖZEL İLGİ

Habur'dan girişler oldu, Avrupa'dan olmadı... Burada üç tane zemin var. Bir dağ, iki Mahmur, üç Avrupa... Burada dağın durumu belli, özellikleri belli. Mahmur kampının durumu belli, özellikleri belli. Avrupa'nın durumu belli. Dağdan 8 kişi gelmiş. Oradan bundan sonra ne kadar, nasıl gelinir bilinmez. Mahmur Kampı'ndan daha fazla gelebilir. Avrupa'dan da gelebilir. Avrupa'da bir takım başka gelişmeler olabilir.

BİZE ULAŞIN