DTP'den tehlikeli çıkış

Hükümetin tüm uyarılarına karşın 34 PKK'lının teslim olmalarını şova dönüştüren DTP, bu çıkışını sürdürmeye devam ediyor.

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 28 Ekim Çarşamba günü Avrupa'dan Türkiye'ye gelip teslim olacak olan 15 PKK'lıyı karşılamak için hazırlık yapıyor.

* İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY: DTP BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ GÖSTERDİ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*TSK: YAŞANAN OLAYLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Barış ve Demokratik Çözüm Platformu, DTP İstanbul İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyerek, teslim olacak PKK'lılar için yapılan hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Grup sözcüsü Yaman Yıldız, 28 Ekim tarihinde 15 kişinin İstanbul'a geleceğini hatırlatarak, Kürtlerin barış istediğini söyledi. Teslim olacak PKK'lıları coşku ve bayram havasında karşılayacaklarını anlatan Yıldız, "Bu olumlu gelişmelere gölge düşürmek, başlayan süreci durdurmak ve yeniden statükoya dönmek isteyen güçler harekete geçtiler. CHP, kamuoyunu kışkırtarak MHP ile tehlikeli bir yönelime başlamıştır. Asıl tehlike barış elçilerini karşılayanların bayram yapması değil, bu bayramı yasağa çevirmeye çalışan iç savaş kışkırtıcılarıdır. Herkesi DTP ile dayanışmaya, barış elçilerini en güçlü şekilde karşılamaya, CHP ve MHP'nin kurduğu barış düşmanı cephenin, saldırgan politikalarına karşı harekete çağırıyoruz. Çözüm isteyen tüm kesimler ellerinde çiçeklerle gelenleri bayram havasında karşılamalıdır" dedi.

DTP İstanbul Eş Başkanı Mustafa Avcı ise makul sayıda arabalarla Atatürk Havalimanı'na gideceklerini ifade ederek, "Kalabalık değil, makul sayıda gideceğiz. 28 Ekim günü Kazlıçeşme'de şölen yapmak için Valiliğe başvuracağız. Buna provokatif karşılama diyenlere şiddetle karşıyız. DTP aslında açılan soruşturma ile günah keçisi ilan edilmek isteniyor. Biz şöleni organize etmedik, sadece halkın isteklerine yardımcı olduk. CHP de kendi tavrını göstermiştir. Kimsenin bu süreçte geri adım atmaması gerekir" diye konuştu. İstanbul Valiliği'nden izin alınması durumunda saat 11.00'dan itibaren Kazlıçeşme'de şölen yapmaya başlayacaklarını anlatan Avcı, teslim olacak PKK'lıların ise saat 15.00 gibi gelmelerinin beklendiğini söyledi. Avcı, 100'e yakın PKK'lının teslim olmak için başvurduğunu, ancak içlerinden seçilen 15'inin Türkiye'ye geleceğini kaydetti. Avcı, "Pasaport kontrolünden sonra serbest bırakılacaklarına inanıyoruz" dedi.

İstanbul'da DTP mitingine izin yok


Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler, Avrupa'dan gelecek PKK'lılar için DTP'lilerin Kazlıçeşme'de yapmayı planladıkları mitinge ilişkin, "Diyarbakır'daki miting benzeri bir mitinge İstanbul'da izin vermeyiz" dedi.


BİZE ULAŞIN