'Savcı ve yargıcın onuru zedelendi'

CHP Genel Başkanı Baykal, PKK'lıların teslim olması sırasında savcı ve yargıçların onurunun zedelendiğini ve hukukun katledildiğini öne sürdü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, teslim olan PKK'lılara sınırda yapılan uygulamalara çok sert tepki gösterdi. Baykal, dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bazen dudaklarını ısırarak yaptığı açıklamada hükümete çok sert yüklendi:
25 YILLIK MÜCADELE: Olay sadece bir teröristin ya da 4-8 teröristin kahramana dönüşmesi olayı değildir. Türkiye'nin 25 yıllık terörle mücadelesinin ne anlama geldiğinin sorgulanması olayıdır. 25 yıl Türkiye niçin bu mücadeleyi vermiştir?
HUKUK SİSTEMİNDE KIRILMA: Bir adliyenin sanıkların ayağına taşınması, savcıların helikopterle uçurularak bunların ayağına götürülmesi açık bir müdahaleyi ortaya koymaktadır. Bir tek eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün ayağına gitmişlerdi. Hukuk sistemimizdeki bu kırılma çok tartışılacaktır. 138'inci maddenin içeriği ortadan kaldırılmıştır. Savcılarımızın ve yargıçlarımızın onurları zedelenmiştir, hukuk sistemimiz katledilmiştir.
ARTIK PKK'LI OLMAK SUÇ DEĞİL: Örgütün bir hukuk ihlali içinde olmadığı görülmüştür. PKK'lı olmanın bir suç olmadığı, hukuk sistemimizin PKK'lı olmayı engelleyici bir yanı olmadığı bu tabloyla görülmüştür.
HUKUK NEZDİNDE PKK AKLANMIŞTIR:
Gelenler pişmanlık için gelmiyorlar, 'mektup getirdik, örgütün parçasıyız' diyorlar. Örgütün üyesi olmak ve örgütü reddetmemek, ceza kanunumuzun 221'inci maddesine nasıl sığdırılıyor? Hukuk nezdinde PKK bu operasyonla aklanmıştır.
ULUSLARARASI PLAN: ABD'de hazırlanmış proje doğrultusunda bu eylem planı, AKP, DTP ve PKK arasında müzakere edilmiş ve sahneye konulmuştur.
HABERAL-BALBAY-TERÖRİST: Türkiye'deki namuslu, dürüst insanlar, mesela Mehmet Haberal, Mustafa Balbay suçlu, teröristler suçsuz!

Baykal 8-9 Kasım'da Irak'ta
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin daveti üzerine yapacağı Bağdat ziyaretinin tarihini 8-9 Kasım olarak belirledi. Baykal, Talabani'nin Başkanlık Sarayı'nda kalacak, Barzani ile de görüşecek. Talabani ve Baykal, görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı da düzenleyecek.

BİZE ULAŞIN