'Asıl sorumlular bu yolu açanlardır'

CHP lideri Baykal, Erdoğan'a "DTP'lileri suçlayarak sorumluluğu üzerinden atamaz" yanıtı verdi Deniz Baykal "Başbakanın 'geri döneriz' demesi yanlışlıklar karşışındaki sıkıntısını yansıtıyor"dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın PKK'lıların karşılanması ile ilgili olarak rahatsızlığını dile getirirken "Provokasyonlar sürerse sil baştan yaparız" sözlerine, "Başbakan DTP'lileri suçlayarak sorumluluğu üzerinden atamaz" yanıtını verdi. Baykal, SABAH'a şunları söyledi
Sayın Başbakan'ın ilk yorumunu herkes hatırlasın. "Ne güzel manzara" demişti o görüntüler karşısında.
Tepki gelince DTP'lileri suçlayarak kendi sorumluluğunu üzerinden atamaz. Bütün bu gelişmelerin sorumlusu, devlettir, hükümettir, Başbakan'dır.
PKK'lılar ellerinde mektupla geldiler, 'pişman değilim, teslim olmadık. Öcalan'ın talimatıyla geldik' dediler. Sen de onları devlet erkanıyla karşıladın.
Başbakan'a yazdığımız mektupta "Siz PKK'yı Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi ilan ediyorsunuz" demiştik. Gelinen bu noktada haklılığımız ortaya çıktı.
Bunun sorumlusu PKK ve onları karşılayanlar değildir. Bu yolu açanlardır. Mobil mahkemeyi TIR taşımacılığı yapar gibi sınıra taşırsan, polise 'müdahale etme' emri verirsen, teröristi kahraman ve barış elçisi kimliğine sokarsan sorumlu PKK'lılar veya DTP olmaz sen olursun.
Başbakan'ın "Geri döneriz ha" demesi bu yapılan yanlışlıklar karşısındaki sıkıntısını yansıtıyor. Kendisini aklamaya çalışıyor.

Baykal, Akkiraz'la görüştü
Sanatçı Sabahat Akkiraz'ın; "Beni anmaz" diyerek sitem ettiği CHP lideri Baykal'la buluşması dün gerçekleşti. Konser için Ankara'ya gelen Akkiraz, Baykal'ı ziyaret etti. Baykal, daha önce telefonla gönlünü aldığı konuğunu odasının kapısında karşıladı ve "O her şeyin üzerinde bir değerdir" dedi.

BİZE ULAŞIN