'Dönüşler sürmezse süreç biter'

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cumartesi 24.10.2009 ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç eve dönüşleri değerlendirirken, "Bunun arkasından dönüşler devam edecektir. Devam etmezse süreç de devam etmez" dedi. Arınç, televizyonların Ankara temsilcileriyle TRT Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği sohbet toplantısında şu mesajları verdi:
DEVAM EDECEK: Görüntü çok kötü ama gelişlerin sağlayacağı yarar çok önemli. Dolayısıyla bir doğum sancısı gibi geldi bana. Bunun arkasından dönüşler devam edecektir.
DÖNENLER MUZAFFER KOMUTAN DEĞİL: 'Dönenler zafer kazanmış askerler ve komutanlar değil. Örgüt gitmesine izin veriyor ya da kendisi örgütten ayrılıp geliyorsa, bu örgütün zaafiyetini gösterir. Örgüt varlığını hissettirmeye yönelik abartılı işler yapıyorlar, canımızı sıkan o.
DTP 15 BİN KİŞİ ANCAK TOPLUYOR: Habur'da toplanan kalabalık için verilen rakam 15-17 bin arasıdır. DTP istediği zaman belli bir hassasiyet sebebiyle birkaç bin insanı toplayabiliyor ama 'Bir milyonluk miting yapacağız' dedikleri zaman da 15 bini geçmeyen insanları ancak toplayabiliyor. Bir de gözlerini Karadeniz'e diksinler. Bir zatın cenazesine de 70 bin kişi katılabiliyor.
BAYKAL'A CEHALET ELEŞTİRİSİ: (Savcıların sınıra gitmesiyle ilgili soru üzerine) Baykal bu konuda cehaletini ortaya koyuyor. Dünkü konuşmasında, yüzlerce ithamdan sonra, 'bu savcılar oraya nasıl gider, bu hakim nasıl bilmem ne yapar' diye. Sayın Baykal da hukuk fakültesi mezunudur. Yani Sabih Kanadoğlu çıktıktan sonra 'ben hukukçuyum' demeye utanır hale gelmiştim. Şimdi aklıma o geliyor.
YARGI ESNEKLİĞİ: ("Pişmanız" demedikleri söylenince) Pişmanlığı açıkça ifade etmek yanında, bu anlama gelebilecek başka sözcükler de kullanabilirse, ben yargının bu konuda daha esnek olabileceğini düşünebiliyorum. 'Yani 'ben pişmanım, öldüm bittim, yüz defa pişmanım, bin defa pişmanım' diyen çıkabilir ama söylemeyenler de olabilir.
SEÇİMLERİ RİSKE ATACAK GELİŞME: İtiraf etmeliyim ki en zor, en riskli işi yapmaya talip olduk. Seçimleri de riske atacak bir girişime kalkıştık, bu işi de başarmak zorundayız.
ÖCALAN: Öcalan İmralı'da hükümlü bir insandır. Tabii biliyoruz ki örgüt üzerindeki etkisi halen devam ediyor. Biz onun bu hareketlerini takip ederiz ve bunlardan Türkiye için güvenlik açısından bir analiz yapmaya çalışırız ama onu birebir muhatap almak suretiyle, böyle bir süreç veya başka bir şeyde onunla birlikte olmak, onu kendimize muhatap kabul etmek durumunda değiliz.
DEVLET PROJESİ: Bu bir devlet projesidir. Devlet projesi olarak da yürürlüğe girmek mecburiyetindedir. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU