Meclis'teki "açılım"a ara verildi

Demokratik Açılım kapsamında Türkiye'ye gelen 34 PKK'lının teslim anı ve sonrasında yaşananlar nedeniyle bir süre ara verilen açılım çalışmaları, Meclis'te planlanan açık oturuma da yansıdı.

Hükümetin Ekim ayında Meclis Genel Kurul'da anlatmayı planladığı "Demokratik Açılım" Kasım ayında da gerçekleşmeyeceği tahminleri yapılıyor. Demokratik Açılımın TBMM Genel Kurulu'nda açık oturum ile anlatılması yeni yıla 2010'a kalması bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı programı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bu hafta TBMM Genel Kurul'u çalışmayacak. Bu nedenle Ekim'in son haftası da açılımın Genel Kurul'da görüşülmesi mümkün görülmüyor. Kamuoyunda büyük tepkilere neden olan, 34 PKK'lının teslim anı ve sonrasında yaşananlar ve ardından toplumda yaşanan gerginlik Hükümetin "Demokratik Açılım" ile ilgili çalışmaları bir süre en azından yıl başına kadar askıya almasına sebep olduğu meclis kulislerinde seslendiriliyor.

MECLİS TAKVİMİ
Hükümetin gerginliği daha fazla tırmandırmamak amacıyla ara verdiği "Demokratik Açılım" çalışmaları Meclis'te 2010'un ilk günlerinde gündeme gelmesi bekleniyor.

Muhalefet partileri CHP ve MHP'nin açılım ile ilgili gittikçe sertleşen üslubu ve DTP'nin tavrı Hükümete açılım ile ilgili şimdilik geri adım attırdı.

Hükümet Demokratik açılım ile ilgili açık oturum planını, Kasım ayında da Genel Kurul'a getirmeyi planlamadığı öğrenildi.

2010 Mali Yılı Bütçesi'nin Aralık ayında Genel Kurul'daki görüşmeleri nedeniyle açılımın bu ayda da Meclis gündemine gelmesi beklenmiyor.

BİZE ULAŞIN