Erdoğan: Kimse din adına insan öldüremez

"İkinci evimiz" dediği Pakistan'da Başbakan Gilani ile görüşen Erdoğan, ''Kimse, din adına insan öldürme yoluna girmesin, bu asıl yanlıştır" dedi. Erdoğan, Pakistan'dan İran'a geçecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörün dini, milleti, ırkı ve vatanı olmadığını belirterek, ''Kimse, din adına insan öldürme yoluna girmesin, bu asıl yanlış olandır" dedi. Erdoğan ile Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirecek anlaşmalara imza attıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ile yaptıkları görüşmede terörle mücadeledeki kararlılığın ifade edildiğini belirten Gilani, "Terörizm ve aşırıcılığı hangi şart altında olursa olsun lanetliyoruz. Sayın Erdoğan ve Ben, bu şeytanı yeneceğimiz konusunda mutabakata vardık'' dedi. Erdoğan da "ikinci evimiz'' diye nitelendirdiği Pakistan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, şu mesajları verdi:

İRAN'LA ARABULUCU
Terörle mücadele konusunda bir ortak platform oluşturma hususunda yine her iki yönetimde de ortak bir irade vardır. İstihbarat örgütlerimizin sağlıklı bir dayanışması mevcuttur ve terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur. Kimse, din adına insan öldürme yoluna girmesin, bu asıl yanlış olandır. Din adına bir Müslüman kardeşini öldüren insanların, bunu ne ile izah edeceğini ben anlamıyorum.
(Pakistan'a Afganistan'dan sızmalar oluyor. NATO'daki kuvvetinizi kullanarak bu sızmaların önlenmesi içini yeni öneri getirecek misiniz?) NATO genel sekreteri ile bunu konuşacağımız gibi, 1 Kasımdan itibaren bizler, Kabil'deki bölge komutanlığını da üstleneceğiz. Türkiye olarak ve yine bu görev vesilesiyle bunu oradaki diğer ortaklarla paylaşma imkanımız olacaktır. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçişlerin bizi nasıl sıkıntıya düşürüyorsa aynı şekilde Afganistan'dan Pakistan'a bu tür geçişler bizi üzüntüye sevk etmektedir.
(Buradan Pakistan'la sorun yaşayan İran'a herhangi bir mesaj götürecek misiniz?) Bu sürecin ulusal boyutu var, bölgesel boyutu var, küresel boyutu var. Şu anda bölgesel boyutu da ulusal boyutunun yanında görüştük. Buradan İran'a geçeceğiz, İran'da da bunu Devlet Başkanı ile görüşeceğiz. Bölgenin huzura kavuşması için ortak hareket etmemiz zaten şart. Ve bu konuda başbakanlar olarak biz ve ilgili bakan arkadaşlarım devrede olacaklar.
(Türkiye, Afganistan'a daha fazla asker göndermeyi düşünüyor mu?) Şu an Türk askerlerimizin miktarı 1700-1800 civarında... Daha fazla asker gönderme planımız yok. Erdoğan, Pakistan-Türkiye CEO Forumu'nda da "Gerçekleştirmekte olduğumuz milli birlik süreci, yeni dönemde Türkiye ekonomisinin güçlü bir atılıma geçmesinde de etkin bir rol oynayacaktır" dedi.


BİZE ULAŞIN