Erdoğan'ın Lieberman hatırlatması İsrail'i kızdırdı

Erdoğan'ın Lieberman'ın Gazze'yi atom bombası ile tehdit ettiğini hatırlatması ve Ahmedinecad'ı övmesi İsrail basınında eleştirildi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, İngiliz Guardian gazetesinde dün yayımlanan röportajında, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, Gazze'ye nükleer silah atma tehdidinde bulunduğunu söylediğinin yazılması, başta İsrail olmak üzere uluslararası basında büyük yankı uyandırdı.

'DEDİKODU'
Guardian, Erdoğan'ın, batılı ülkelerin, İran'ın atom bombası yapmakta olduğu endişelerini 'dedikodu' olarak tanımladığını, İran'ın nükleer santraline askeri bir saldırının 'çılgınlık' olacağını söylediğini yazdı. Erdoğan'ın batıyı İran'a karşı adil olmayan bir tutum içinde olmakla suçladığını belirten gazete, bu hafta Mahmud Ahmedinecad ve Ayetullah Ali Hameney ile görüşmek için Tahran'a gidecek olan Erdoğan'ın İran'ın nükleeer programının barışa hizmet ettiğini kabul ettiğini, -başta İsrail olmak üzere- İran'ı tahrip etmeye yönelik tehditlere karşı daha kaygılı olduğunu yazdı. Erdoğan'ın, İran'ın batı karşıtı Cumhurbaşkanı Ahmedinecad için, 'Dostumuz olduğuna şüphe yok' dediğini aktardı. Bu röportajı değerlendiren İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Erdoğan'ın sözlerinin iki ülke arasındaki gerginliği artıracağına dikkat çekti. Erdoğan'ın İsrail'le Türkiye arasındaki yangına körükle gittiği yorumunu yapan Haaretz, Erdoğan'ın defalarca İsrail'i yıkmaktan söz eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı Türkiye'nin dostu olarak nitelediğine işaret etti. Yedioth Ahronoth gazetesi ise Lieberman'ın basın danışmanının konuyla ilgili, "Her saçma lafı ciddiye almamıza gerek yok" dediğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN