'Albay problemi 4.5 ayda komutan problemi oldu'

Baykal: CHP'yi Silahlı Kuvvetler'le işbirliği içinde gösterenler iddialar altında ezilir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeniden Türkiye gündemine oturan "İrticayla Mücadele Eylem Planı" tartışmalarıyla ilgili olarak, "Albay problemi olarak ortaya çıkan bu konu 4.5 ayda nasıl Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesi problemine dönüştü" diye sordu. Baykal, şu mesajları verdi:
Öyle anlaşılıyor ki 4.5 ay önce de belge şimdi aslı varmış diye ortaya çıkan kişilerin elindeymiş. Niye o zaman çözemedik de şimdi Genelkurmay Başkanı problemi haline getirdik. Niye 4.5 ay beklendi.
İhbar mektubunun eklerinde siyasi partiler itham ediliyor. Bir büyük tartışma açılmak isteniyorsa biz buna gireriz. Silahlı Kuvvetler'le ilişkimizi sorumluluk içinde ve kurumlara saygı çerçevesinde sürdüregeldik. Gün olmuş yaptığı yanlışları ortaya koymuşuzdur. 1 Mart tezkeresinde böyle oldu. Dolmabahçe buluşmasının devletin bilgisi dışında tutulamayacağını savunduk, kara harekâtının erken kesilmesine en ciddi uyarıyı biz yaptık. 12 Mart, 12 Eylül'e karşı en sert demokrasi mücadelesini biz verdik.
Eğer ihbar mektubundaki diğer iddialar da bizimki gibiyse her şey ortadadır. CHP'yi de bulaştırmak, mektubun ciddiyetini zaafa uğratan en büyük unsurdur. İddialarının altında ezilirler. Türkiye'yi ayrıştırmak etnik temelde değil de kurumlar arası çatışma üzerinden yürütülmek isteniyorsa bundan vazgeçilmelidir. Kimse kimseye tuzak kurmamalıdır.

DEMOKRATİK AÇILIM

Başbakan önce "Sil baştan yaparız" dedi. Sonra da ara verdiklerini söyledi. Ara mı verdin, vaz mı geçtin? Ara verdim diyerek vaz geçmeye mi çalışıyorsun yoksa hazmettirmek için mi ara verdin. Hükümet yol ayrımındadır. Devam edeceğim demek milletle inatlaşmaktır.
Bir yandan mücadele yandan müzakere yapılamaz. İngiltere IRA silahları terk edene kadar bekledi. Sonra görüştü. İspanya öyle yaptı.
(TRT'ye) Özerk, tarafsız yayıncılık yerine iktidarın borazanlığını yapıyor. Bir avuç insanın çıkar peşinde koştuğu bir yer haline geldi. Artık kesinlikle TRT ekranına çıkmıyoruz. Kendileri çalıp kendileri oynuyor. CHP düşmanlarını çağırmışlar, CHP'yi tavaya koymuşlar kızartıp duruyorlar. ANKARA

BİZE ULAŞIN