"Komşularınla dost ol"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın bölgede stratejik coğrafi konumu, ekonomik ve beşeri potansiyeli ile bölgesinde önemli bir ülke olduğunu belirterek, ''İran, yapacakları ve yapmayacakları ile barış ve istikrarın temini ve devamı bakımından her zaman anahtar bir konuma sahip olacaktır'' dedi.
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğinde Türk ve yabancı gazetecilerin katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

''Üç yıl aradan sonra dost ve kardeş ülke'' İran'ı tekrar ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin, İran ile ilişkilerine her alanda özel bir önem verdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Dostça ilişkilerimiz içişlerine karışmama ilkeleri ve iyi komşuluk temelinde memnuniyet verici şekilde gelişmektedir. Çok taraflı ekonomik ve siyasi birçok girişimde Türkiye ve İran birlikte yer almaktadır'' diye konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, bölge ve dünya barışı için bir öneride bulunmaktadır: 'Komşularınla dost ol'... Ve bizler 7 yıllık iktidar dönemimizi gerek komşularımızla, gerek dış dünyayla tamamıyla dost kazanma üzerine tesis etmiş bir ülkeyiz. Bunda da başarılı olduk, 7 yıldır da bunu kararlı bir şekilde izliyoruz. Bir zamanlar savaşmanın eşiğine geldiğimiz bazı komşularımızla bugün öyle güçlü dostluklar kurduk ki artık aramızda vizeleri kaldırmak suretiyle Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye'ye, Türkiye'den vatandaşlarım rahatlıkla Suriye'ye geçebilmektedir.

Çevresinde barış ve dostluk kuşağı oluşturan her ülke, dolaylı olarak dünya barışını da sağlamış olacaktır. Dünya barışına da ciddi katkılarda bulunmuş olacaktır. Dünya barışı, gerçekten hasretle beklenen, arzulanan bir süreç. Ne yazık ki şu anda gün geçmiyor, bir ülkeden patlayan bombaları duymayalım veya bir ülkeden bu patlayan bombalarla onlarca yüzlerce insanın öldürülmüş olduğunu duymayalım. Bu tabii küresel barışın arzulandığı 21. asra giriş sürecinde hedeflerin tutmadığını gösteriyor ve aktörlerin bu noktada görevini hakkıyla doğru bir şekilde yerine getirmediğini gösteriyor.''

''BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖRMELİYİZ''

''Türkiye ve İran, bölgenin en önemli dengeleridir ve barış için bölgede yapacakları çok şey vardır'' diyen Başbakan Erdoğan, köklü medeniyete sahip iki ülkenin bölge barışı için çok büyük bir güç oluşturduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Sorunların değil, çözümlerin anahtarı olmak üzere bölgemizin iki büyük aktörü olan Türkiye ve İran halklarına önemli işler düşmektedir'' diye konuştu.
Erdoğan, şöyle devam etti:

''İkili ilişkilerimizde atacağımız dostluk ilmikleri bölgesel ve küresel ortama da olumlu katkıda bulunacaktır. İran, gerek stratejik coğrafi konumu, gerekse ekonomik potansiyeli, gerekse dinamizmini her vesileyle ortaya koyan, beşeri potansiyeli dolayısıyla bölgemizin önemli bir ülkesidir. İran, yapacakları ve yapmayacakları ile barış ve istikrarın temini ve devamı bakımından her zaman anahtar bir konuma sahip olacaktır. Daha çok bardağın dolu tarafını görmeliyiz diye düşünüyorum. Daha çok barışın destekçisi olmalıyız. Enerjimizi, zekamızı, doğal zenginliklerimizi ve maddi kaynaklarımızı insanlığın huzuru ve sağlığı için harcadığımızda aslında aramızdaki husumetleri de gidermiş olacağız. 1638 yılında Kasrışirin Antlaşması ile attığımız dostluk sınırı, 2009 yılına değin değişmedi. Belki de dünyanın en uzun tarihli, değişmeyen sınırına sahibiz. Bu derin köklere sahip dostluğumuzun daha nice uzun yıllar devam etmesini arzu ediyoruz, bundan da kuşkum yok.''

PAKİSTAN'DAKİ BOMBALI SALDIRI

Sözlerine, ''Toplantıya girerken aldığım bir haber, gerçekten bizler için çok üzüntü verici oldu'' diye devam eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bildiğiniz gibi buraya Pakistan'dan geldik ve geldikten sonra ardımızdan bugün orada yine bombalar patladı. Nitekim, ilk gelen haberlere göre şu anda oradaki ölü sayısı son durum 80 diye aldım. 80 kadar ölü sayısı var, fakat sayının daha da artacağı söyleniyor.

Yine bu arada, Kabil'de de Birleşmiş Milletler (BM) misafirhanesine yapılan bir saldırı, orada da BM'nin 4 mensubunun öldüğünün haberi bizlere ulaştı. İşte az önce söylediğimiz, bunlar küresel barışı tehdit eden ne yazık ki bombalar, eylemler. Buna karşı ortak bir mücadele platformunu hep birlikte dünyada oluşturmalıyız diye inanıyor, böyle düşünüyorum.''

BİZE ULAŞIN