Ve Baydemir törene katıldı

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 29.10.2009 12:52 ABONE OL
Cumhuriyetin kuruluşunun 86'ncı yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır'da yapılan 29 Ekim kutlamalarına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, adeta törene damgasını vurdu.

ŞEHİT YAKINI ÇOCUK BAYDEMİR'E TÜRK BAYRAĞI VERDİ

Baydemir bu kez hem paşalarla tokalaşırken hem de İstiklal Marşı okudu. Protokolde Vali Hüseyin Avni Mutlu ve komutanlarla birlikte sohbet eden Baydemir'e şehit yakını bir çocuk Türk bayrağı verdi. Baydemir, çocuğu sevdikten sonra katladığı bayrağı tören boyunca elinde tuttu.
Resmi törenlere gelmemesiyle bilinen Baydemir, törende Vali Hüseyin Avni Mutlu ile samimi görüntüler verdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Cumhuriyetin kuruluşunun 86'ncı yıl dönümü nedeniyle Valilik önünde tören yapıldı. Tören öncesi protokol çadırının üzerinde gece yağan yağmur suyu oluşunca ilk olarak DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin itfaye aracı gelerek vidanjör ile boşaltmaya çalıştı. Vidanjörün hortumunun çadırı zedelemesi nedeniyle protokolun bulunduğu alana sulan akmaya başlayınca bu kezde elinde pas pas ile valilik persoleni yetişti.

Çadırın üzerindeki suyun boşaltılmasının ardından başlayan törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7'nci Kolordu Komutanı Salih Zeki Çolak, 2 Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, İl Jandarma Komutanı Eyüp Şeker, törene gelmemesi ile bilinen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, alt kademe Belediye Başkanları ve kurum amirleri katıldı.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Tören aracına binen Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7'nci Kolordu Komutanı Salih Zeki Çolak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir halkı selamladıktan sonra Baydemir dün Çelenk sunma töreninde elini sıkmadığı 2 Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün elini sıkması dikkat çekti.

Daha sonra protokolün önüne gelen bir çocuk elindeki Türk Bayraklarını protokoldekilere hediye etti. Daha sonra yapılan saygı duruşunun ardından okunna istiklal marşına Baydemir'inde eşlilik etmesi dikkat çekerken, tören geçişi sırasında Vali Mutlu'nun hem Kolordu Komutanı Salih Zeki Çolak ile Baydemir'in arasında adeta arabuluculuk yapar gibi sohbet ederken ikilininde bir biri ile konuşmamaları ve Vali'yi aracı olarak kullanmaları ise dikkat çekti. Yapılan tören geçişinin ardından Baydemir ve Vali Mutlu'nun etrafını saran çocuklar sevgi seli gösterdiler.

VAN'DA KÜRTÇE CUMHURİYET KONSERİ


Bu arada Van Valiliği Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıl dönümünü bu yıl farklı etkinliklerle kutlayacak. Kürt kökenli sanatçı Berdan Mardini TRT Şeş'ten de canlı yayınlanacak olan konserde Kürtçe ve Türkçe konser verecek.

Valilik bayram dolayısıyla şehir merkezinde 8 bin 500 Türk bayrağı dağıtırken, cadde ve sokakları da bayraklarla donatıldı. Göreve geldiği günden beri yaptığı uygulamalarla dikkat çeken, bölge halkıyla rahat iletişime geçebilmek için Kürtçe öğrenen Van'ın Rizeli Valisi Münir Karaloğlu, Cumhuriyetin 68. yıl dönümünün farklı bir şekilde kutlanması için Kürt kökenli sanatçı Berdan Mardini'yi konser verdirmek için Van'a getirtiyor.

23 kişilik bir orkestra ekibiyle Van'a gelecek olan Mardini'nin konseri TRT Şeş'ten de canlı yayınlanacak. Mardini konserde hem sunuculuk hem de şarkılarını Kürtçe ve Türkçe seslendirecek. Beşyol mevkiinde Valilik bahçesinde yapılacak olan konser saat:17:00'da başlayacak. Konser sonrası Toprakkale ve Valilik bahçesinde hava-i fişek gösterileri de yapılacak. Akşam da Urartu Oteli'nde Vali Münir Karaloğlu eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte bir Cumhuriyet Resepsiyonu verecek.

Öte yandan saat 17.00'dan itibaren TRT 6 (Şeş)'ten canlı yayınlanacak olan konseri Haber7.com da bu kanal üzerinden canlı verecek.

BUGÜN NELER OLDU