"Bahçeli özür dilesin"

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Medya Başkanlığı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Hükümetin kongremizin huzurunu bozacağına dair emareler var' açıklamasına sert tepki gösterdi.

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 18:22
ABONE OL
Başkanlıktan yapılan açıklamada, Bahçeli'ye özür çağrısı yapılarak, "Elbetteki hükümetimizin, partimizin ve güvenlik güçlerimizin yasal yollara başvurma hakkı saklıdır." denildi.

"SAYIN BAHÇELİ HÜKÜMET VE EMNİYET'TEN ÖZÜR DİLEMELİ"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Hükümeti "kongreyi sabote etmeyi istemekle" suçlamasını "talihsizlik" olarak değerlendirdi ve kendisini Hükümet ile Emniyet'ten özür dilemeye davet etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin Hükümetimizi ve Emniyet Teşkilatımızı töhmet altında bırakacak şekildeki açıklamasını talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Milletinin huzur ve güveni için 24 saat esasına göre canı pahasına çalışan Emniyet Teşkilatımız tarihinin hiçbir döneminde bir siyasi partinin içişlerine müdahil olmamıştır, olması da söz konusu değildir" dedi.

''PARTİ İÇİ SORUNLARA HÜKÜMETİ VE EMNİYET TEŞKİLATINI ALET ETME GAYRETİ...''

Açıklamada, ''Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğunu ve hukuk devletlerinde keyfiliklere yer olmadığını'' vurgulayan Bakan Atalay'ın açıklaması şöyle:
''Herkesin görevi tanımlanmıştır, bunun dışındaki tanımlamaları ve imaları kesinlikle hoş göremeyiz. Kaldı ki, bir siyasi partinin içişlerine karışmak bizim siyaset ve devlet anlayışımız ile bağdaşmaz. Ancak, bir siyasi parti liderinin de parti içi sorunlarına Hükümetimizi ve Emniyet Teşkilatımızı alet etme gayreti içerisine girmesi de kabul edilemez.
Sayın Genel Başkan, elinde iddialarına ilişkin ne tür bilgi ve belge varsa derhal zaman geçirmeksizin ilgili mercilere intikal ettirmek zorundadır. Şayet böyle bir bilgi ve belgeye sahip değil ise derhal Milletimizden, Hükümetimizden ve güzide Emniyet Teşkilatımızdan özür dilemelidir.
Polisimiz kanunlarla kendisine verilmiş görevlerini yerine getirirken, bütün kişi, kurum ve kuruluşlara eşit davranarak, görevlerini büyük bir titizlik ve özveri ile aksatmadan yerine getirmektedir ve bundan sonra da getirmeye devam edecektir. Sayın Bahçeli'yi Emniyet Teşkilatını töhmet altında bırakan bu talihsiz açıklaması üzerine bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.''

TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yapacakları genel kurulla alakalı Hükümete yönelttiği ağır suçlamalara karşı tepkiler devam ediyor.

Partisinin Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açıklanan duyurunun demokratik bir ülkede yaşayan insanın kanını dondurup tüylerini diken ettiğini söyledi.

Yapacakları kongrenin hayırlı olmasını temenni ettiklerini kaydeden Elitaş, "Kendi iç çekişmeleri ve problemlerini yarın genel başkan adayı olarak çıkabilecek herhangi birisinin, varsa oradan dolayı delegelerin iç huzursuzluklarının ihalesini AK Parti'ye ve AK Parti hükümetine yıkmak basitliktir. Amiyane bir tabirle beceriksizliğin daniskasıdır." dedi.

Her üyenin bir siyasi partide genel idare kuruluna aday olabileceğine dikkat çeken Elitaş, "O kendi partileri içinde tartışılacak meseledir. Ama aday oldurmak aday adayı olmak isteyen kişilerin AK Parti tarafından yönlendirildiğini ifade etmek, siyasi kısırlığın en önemli göstergesidir. Dağarcıklarında fikrin kırıntısı olmayan insanların beceriksizliklerini başkalarına ihale etmesini değerli milletimizin takdirine bırakıyorum."diye konuştu.

Bundan 10 yıl önce aynı partiden Cumhurbaşkanı adayı olmak için gece saat 12'ye 5 kala Meclis'e müracaat eden milletvekilinin linçten zor kurtarıldığını hatırlatan Elitaş, "Bu gün de yarın da demek ki birisinin genel başkan adayı olması, bunun AK Parti'ye havale edilmesi, sorumlu tutulması ve bundan sonraki süreçte AK Parti'nin yapacağı her türlü siyasi aktivasyonun güvenlik konusundaki ortaya çıkacak problemlerden MHP'nin, bu konudaki tavırlarının farklı olacağını, ifadesi aklıselimin, sağ duyunun, aklı başında bir insanın söyleyeceği bir şey değildir." şeklinde konuştu.

Yayınlanan duyuruyu Devlet Bahçeli'nin okumadığını ümit ettiğini kaydeden Elitaş, öyle inanmak istediğini söyledi. Çünkü yüzde 16 oy alan bir siyasi parti liderinin böyle bir demecinin insanın kanını donduracak bir süreç olduğunu ifade eden Elitaş, "Demokratik süreç salı günü TBMM'de konuşulacak 10 Kasım Atatürk'ü anma ve anlama günüdür. Milli birlik beraberlik projesini o gün değerlendireceğiz. Bu günle alakalı yapılan spekülasyonlar da uygun değildir." ifadelerini kullandı.