MHP'de kongre heyecanı

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 12:45
ABONE OL
MHP 9'ncu Olağan Büyük Kongresini yarın Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirecek. Yapacağı kongreyle yeni yönetimini belirleyecek olan MHP tüzük ve programında da değişikliğe gidecek. Genel başkanlığa Devlet Bahçeli ile Ahmet Reyiz Yılmaz'ın aday olduğu kongrede bin 225 delege genel başkanın yanı sıra Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerini belirleyecek.

MHP'nin 9'ncu Olağan Büyük Kongresi saat 10.00'da başlayacak. Divan başkanlığı seçiminin ardından Genel Başkan Devlet Bahçeli kürsüye çıkarak konuşmasını yapacak. Bahçeli'nin konuşmasına ise 10 Kasım Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda ön görüşmeleri yapılacak olan demokratik açılım ve yaşanan son gelişmeler damgasını vuracak. Bahçeli'nin konuşmasının ardından ise kongrede tüzük ve parti programında yapılacak değişikliklerle ilgili komisyonlar kurulacak. Parti tüzüğü ve programı ise "Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü olan 2023 yılı hedefi ve 40 yıllık geçmişi olan MHP'nin bundan sonraki 40 yılına yönelik" hazırlandı.

Kongrede genel başkanlığa Bahçeli'nin yanı sıra Ahmet Reyiz Yılmaz da adaylığını yaptığı basın toplantısı ile açıklamıştı. MHP tüzüğüne göre "Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliği seçimlerine adaylık için genel kurul delegesi olmak" gerekiyor. Tüzükte, delege olmayan kişilerin adaylığı için "parti üyesi olması ve en az 40 genel kurul delegesinin imzası ile adaylığa teklif edilmesi şarttır" hükmü yer alıyor.

KONGRE SLOGANI "SONSUZA KADAR VAR OL TÜRKİYE"

Atatürk Spor Salonu'nda yapılacak kongrede bin 225 delege genel başkan, Merkez Yönetim Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyelerini belirleyecek. MHP, kongre sloganı olarak ise demokratik açılımla ilgili tartışmaları da dikkate alarak "Sonsuza kadar var ol Türkiye" yi belirledi. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılacak kongreyi izlemek üzere yaklaşık 500 basın mensubunun akredite olduğu kaydedildi.