Erdoğan'ın aşı şüphesi

Pazartesi 09.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009 12:16
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün TRT 1'de canlı yayımlanan ''Politik Açılım'' programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Domuz gribi aşısıyla ilgili soru üzerine bu konuda "zorlayıcı olunmaması" gerektiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, aşının yan etkilerinin olabileceğinin söylendiğini, bazı ülkelerin aşıya karşı çıktığını hatırlattı.

Aşı olmayı düşünmediğini Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, "Siyasiler de aşı olmalı" açıklamasından önce söylediğini kaydeden Erdoğan, "Belirli bir risk yaşı ilan edildi. Bu işin ehli olan yani tıptaki insanlar bunu tespit ettikten sonra ben kalkıp da 'Bunların söylediği yanlıştır' iddiası içine giremem. Ama bazı şeylere de inanmam, ikna olmam gerekir" dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben kararımı daha önce vermiştim. Benim isteğim bu aşının yan etkilerini anlatması. Sayın Bakanımdan bu aşının yan etkilerinin anlatılmasını istemiştim. Anlatın. Bu konuda çok açık olalım. Bilirkişi olarak profesörler, doçentler çıkarıyorsunuz. Anlatsınlar. Faydası zararından fazladır ilkesinden hareketle desinler ki; 'En azından çocuklarla ilgili ebeveyn istiyorsa, çocuğuna aşı yaptırsın'. Ama zorla 'Biz aşı yaparız' dersek olmaz. Çünkü yan etkileri noktasında sıkıntıların olduğu söyleniyor." "Önüne gelen istediği gibi konuşmamalı" uyarısında bulunan Erdoğan, "ABD'nin kullandığı aşılarda içerikte farklı şeyler olduğu, bize gelenlerde faklı şeyler olduğu belirtiliyor. Önleyici ve koruyucu olmak kaydıyla bu adım atıldı. Zorlayıcı asla olmamalıyız. Yan etkileri varsa nelerdir, anlatılmalı. Halkımız bilinçlendirilmeli'' diye konuştu.