Türkiye'ye yönelik 9'uncu haçlı seferi

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı MHP Kongresi olaysız geçti. Kongrede hükümete yüklenen Bahçeli, Türkiye'ye yönelik 9'uncu haçlı seferinin yapıldığını öne sürdü

Pazartesi 09.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009
ABONE OL
MHP Lideri Devlet Bahçeli, yeniden genel başkan seçildiği MHP kongresinde hükümete yüklendi. Türkiye'ye yönelik 9. haçlı seferinin gerçekleştirildiğini ileri süren Bahçeli, demokratik açılımı eleştirerek, "Bunun sonu yıkılıştır. Fırsat denilen, Türkiye'yi etnik temelde ayrıştırma projesi, yıkım projesidir" dedi. MHP'nin sloganını 'Sonsuza Kadar Var Ol Türkiye' olarak belirlediği 9'uncu Olağan Kurultay'ı Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Yoğun güvenlik önlemleri ve Bahçeli'nin "kongreyi karıştıracaklar" uyarısıyla başlayan kongre salonunda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongre salonunda Türk bayraklarının yanında çok sayıda Azerbaycan bayrağı da bulunurken, MHP Genel Başkanlığı'na aday olacağını belirten Ahmet Reyiz Yılmaz düzenlediği basın toplantısında gerekli olan imzayı topladığını, ancak divan başkanı adayı Kemal İnanlı'nın salona sokulmadığını iddia etti. Bahçeli 2 saat 10 dakika süren konuşmasında şunları söyledi:

GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİLDİR: Gittiğiniz yol, yol değildir. PKK'ya teslimiyettir. Eğer bir ihanet yoksa, bir alçalış yoksa, bunu görme ve anlama sırası Başbakana gelmiştir. Bunun sonu yıkılıştır. Fırsat denilen, Türkiye'yi etnik temelde ayrıştırma projesi, yıkım projesidir.

9'UNCU HAÇLI SEFERİ: Bugün ne yaşıyorsak, neye maruz kalıyorsak biliniz ki bunun başlangıcı Anadolu'nun fethine kadar giden tarihlere uzanmaktadır. Bu tam bir hesaplaşmadır. Kapanmamış defterlerin, silinmemiş nefretlerin hesabıdır. Bugünkü taşeronu ise AKP'dir. Açılım, çözüm, çare, reform denilenlerin tamamı, yıkım anlaşması Sevr'in Kuruluş anlaşması Lozan'la hesaplaşmasıdır. Bunun adı ve tanımı 9'uncu haçlı seferidir. Kongrede partinin tüzüğü ve programı da yenilendi. Genel başkanın 5 defadan fazla üst üste aday olamayacağına ilişkin hüküm tüzükten çıkarıldı. Genel başkan adaylığı zorlaştırıldı. Program ve tüzük değişiklikleri salonda okunmadı, delegelere de dağıtılmadı. MHP lideri Bahçeli, Erdoğan'ın AK Parti'nin son kongresinde Said Nursi'den, Nâzım Hikmet'e isimlerin isimlerini zikrederek gerçekleştirdiği açılımın benzerini yaptı. Bahçeli, M. Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, M. Akif Ersoy, Ahmet Arvasi, Erol Güngör, Mehmet Eröz, Osman Turan, Necmettin Hacıeminoğlu ve Alpaslan Türkeş'in isimlerini saydı.