Baykal: Anayasal çatışma var

Baykal Sincan Hakimi ve Yarsav Başkanı hakkında yapılan hukuki işlemleri "Türkiye'de anayasal çatışma var" diye yorumladı

Çarşamba 11.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009
ABONE OL
CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye'de bir "Anayasal çatışma" yaşandığını belirterek, bunun altında ise Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında kapatma davasında verdiği "laiklik karşıtı odak olma" kararının yattığını söyledi. CHP grubuna yakasında Atatürk fotoğrafıyla gelen Baykal'ın mesajları şöyle oldu:
Açılım tartışmaları Meclis'e geldi. Türkiye ilk kez iktidarın himayesinde cumhuriyetin tehdit edilmesi olayını yaşıyor. Tabii 'cumhuriyeti tahrip ediyoruz' diye karşımıza çıkmayacaklardır. Gün olur derler ki, 'demokrasi bizim için tramvaydır, istediğim zaman biner, istediğimiz zaman ineriz'. Gün olur derler ki 'Amacımıza ulaşmak için gerekirse Papaz Elbisesi bile giyeriz'. Türkiye'ye karşı bir tuzak kurulmuştur.
Şehide kelle dediği için Erdoğan'ı 3 kuruşluk tazminata mahkûm eden bayan hakime yapılmayan kalmadı. Haklı olarak Gül'ün dokunulmazlığı olmadığını, yargılanabileceğini söyleyen Sincan Hakimi ve Yarsav Başkanı hakkında Adalet Bakanlığı ihraç için düğmeye basıyor. Bunlara rastlantı diye bakan yanılır. Türkiye'de bir anayasal çatışma yaşanıyor.
Düzenli, sistemli bir çatışma götürülüyor. Bunun altında da Anayasa Mahkemesi'nin AKP'nin kapatılması davasında verdiği "laiklik karşıtı odak olma" kararı yatıyor. Bu karara konu olan parti 'sizinle hesaplaşacağım' dedi. Anayasa Mahkemesi bir daha böyle bir kararı alamayacak noktaya getirilmek, tüm devlet kurumları da 'laik olmayan bir iktidarı da sindirebilecek' şekilde tanzim edilmek isteniyor.
İçişleri Bakanı 'Meğer Danıştay saldırısının arkasında başka bir örgüt varmış, şimdi yargı onun kararını veriyor' diyor. Yazıklar olsun.