"Meclis Başkanı'nı kimse azarlayamaz"

TBMM Genel Kurulunda pankart açılmasının ardından Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen diyaloglara ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

TBMM İletişim Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Genel Kurulda dün yapılan birleşimde yaşanan olaylardan dolayı Mehmet Ali Şahin'in büyük üzüntü duyduğu belirtildi.
Bazı milletvekillerinin İçtüzüğe uymamalarından dolayı söz konusu olayların yaşandığına dikkati çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Dün yaşanan 'pankart açma olayı', 'kürsü işgali' ve 'hatibe saldırı' gibi eylemler asla kabul edilemez olup demokrasinin gereğiymiş gibi de takdim edilemez. Yaşananlar, Meclisimizin saygınlığına ciddi ölçüde gölge düşürmüştür. Bu Meclis hepimizindir. Meclisimizin saygınlığını korumak, Meclis Başkanlık Divanının olduğu kadar tüm siyasi parti gruplarımızın da görevidir.Genel Kurul yönetiminde, İçtüzüğün belirlediği disiplinle ilgili hükümlerin titizlikle uygulanmasının yanı sıra tüm Grup Başkanlarımızın ve Grup Başkanvekillerimizin gruplarına daha fazla sahip çıkmalarının gereği ortadadır.''

Açıklamada, yaşananları görüşerek, gereken tedbirlerin bir an önce alınması amacıyla TBMM Başkanlık Divanının, 16 Kasım 2009 Pazartesi günü toplantıya çağrıldığı bildirildi.

''Bugün yazılı ve görsel basında, 'Meclis Başkanı'nın azarlandığı', 'Meclis Başkanı'na talimat verildiği' şeklinde çıkan haber ve yorumlar tamamen gerçek dışıdır'' ifadesine yer verilen açıklamada, ''Meclisimizin itibarı ve saygınlığını zedeleyen bu haber ve yorumlardan derin üzüntü duyulmuştur. Meclis Başkanı'nı kimse azarlayamaz, onlara kimse talimat veremez. Onlar, milletin Meclisinin Başkanlarıdır. Sayın Meclis Başkanımız da Başkanvekilleri de yönettikleri oturumlarda sadece Anayasa ve İçtüzük hükümlerini uygulamıştır ve uygulayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur'' denildi.

BİZE ULAŞIN