Tüfekçi iddialarını yalanladı

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 17:49
ABONE OL
AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Harun Tüfekçi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hiç bir şekilde TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e sert veya azarlayıcı bir şekilde ifade kullanmadığını söyledi.

Tüfekçi, düzenlediği basın toplantısında, 10 Kasımda, ''demokratik açılım'' ile ilgili öngörüşmede birleşime ara verildiği sırada, Divan odasında geçen diyaloglarla ilgili açıklama yaptı.

Harun Tüfekçi, Divan odasında; TBMM Başkanı Şahin, Divan üyeleri, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun bulunduğunu belirtti. Tüfekçi, odada, Bakan Atalay'ın Genel Kuruldaki konuşması sırasında çıkan tartışmalar ve CHP'li bazı milletvekillerin açtığı pankartlarla ilgili görüşme yapıldığını ifade etti.

Görüşme yapılırken Başbakan Erdoğan'ın odaya girerek, ''Grup Başkanı sıfatıyla toplantıya katılabilir miyim?'' diye sorduğunu anlatan Tüfekçi, şöyle devam etti:

''Sayın Meclis Başkanımız da 'Elbette Sayın Başbakan' demiş, orada bulunanlar da Başbakanımıza yer göstermişler ve konuşmalar devam etmiştir. Başbakanımız, özellikle CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'na dönerek, 'CHP Grubunda pankart açılmasının İçtüzüğe uymadığı' yönünde düşüncesini açıklamıştır. Kılıçdaroğlu da pankart açılacağından haberinin olmadığını ve bunu tasvip etmediğini ifade etmiştir. Başbakanımız, halen pankartların içeride gösterildiğini söylemesi üzerine, Meclis Başkanımız ve Kılıçdaroğlu, CHP'li Divan Üyesi Yaşar Tüzün'den, pankartların kaldırılması konusunda CHP'li İdare Amiri Ahmet Küçük ile konuşmasını istemişlerdir.''

Tüfekçi, basın yayın organlarında iddia edildiği gibi, Başbakan Erdoğan'ın, TBMM Başkanı Şahin'e sert veya azarlayıcı bir tarzda ifadede bulunmadığını vurguladı.

Bu sabah basın toplantısı yapan Tüzün'ün, Divan odasında geçtiği iddia edilen ifadelerinin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını belirten Tüfekçi, ''Sayın Tüzün'ün, yorum içerikli açıklamaları, Divan odasında geçen konuşmaları objektif bir şekilde yansıtmamaktadır'' dedi.

Tüfekçi, odada hiç bir şekilde sert ya da azarlayıcı ifade kullanılmadığını, yalnızca Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na yönelik ''sitem babında'' ifadesinin olduğunu söyledi.

Harun Tüfekçi ayrıca, söz konusu pankartların hepsini CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Genel Kurula getirdiği ve dağıttığını gördüğünü sözlerine ekledi.