"Ey CHP kimi uyutuyorsun sen"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Getirdikleri pankartlarda 'ey Atatürk izindeyiz, eserin sahipsiz kalmadı' yahu Atatürk mezardan kalksa ilk defedeceği sizlersiniz. Bazen diyorlar 'Bu parti Atatürk'ün partisi' Atatürk size böyle bir parti bırakmadı" dedi.

Başbakan Erdoğan, Malatya Belediyesi Konferans Salonu'nda tertip edilen AK Parti Siyaset Akademisi programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, ağırlıklı olarak TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "demokratik açılım" konusuna değindi.

"EY CHP KİMİ UYUTUYORSUN SEN"

"Demokratik açılım" konuşmaları kapsamında muhalefet liderleri ile görüşmek istediğini ama kendilerinin buna yanaşmadığını ifade eden Erdoğan, "En sonunda 'kamerayla yapalım' dediler. Yahu ne demek, biri bizi gözlüyor belgeseli mi çekeceğiz? Ayıptır ya. İki tane genel başkan, yanında not tutucularıyla beraber ikinci önemli elemanlarıyla beraber böyle bir görüşmeyi yapamazsa kim kimle yapacak? Bu ülkede dışişleri bakanlığı yaptın ya. Uluslararası camiada gittiğin ülkelerde sizin hiç baş başa görüşmeleriniz olmadı mığ Her görüşmeyi siz böyle kameralarla kayıt altına mı aldınız? Bir tane böyle yapılmış görüşme var mığ Siyasi tarihte olmamış şeyler, kamera şakası. Bakın dedim, bu mesele sizden bugünlere kalmış bir meseledir. Bu bir millet, ülke meselesi, bu bir memleket meselesi, inatla öfkeyle hakaretle iftirayla varacağınız bir yer yok. Aklın yerini öfkeye bırakmayın, vicdanın sesini gürültüye boğmayın, pankartların arkasına yüzlerinizi saklamayın. Getirdikleri pankartlarda 'ey Atatürk izindeyiz, eserin sahipsiz kalmadı' yahu Atatürk mezardan kalksa ilk defedeceği sizlersiniz. Bazen diyorlar 'Bu parti Atatürk'ün partisi' Atatürk size böyle bir parti bırakmadı. Zaten ilk ihanet şurada başladı, Atatürk ebediyete intikal etti, Türk lirası üzerinden Atatürk'ün resimleri kaldırıldı, oraya İnönü'nün resmi kondu. Devlet dairelerinden Atatürk'ün posteri kaldırıldı, İnönü'nün posterleri kondu. Posta pullarının üzerinden Atatürk'ün resimleri kaldırıldı, İnönü'nün resimleri kondu. Ey CHP kimi uyutuyorsun sen? Bunları siz yaptınız bu ülkede siz. Şimdi de 'izindeyiz' diyorsunuz. Doğru, izindesiniz" ifadelerini kullandı.

"MHP'Lİ KARDEŞLERİM BUNU İYİ BİLSİNLER"

TBMM'deki görüşmeye değinen Erdoğan, "Biz orada bir şey dedik. Ne dedik? Biz buraya niye geldik biliyor musunuz, siz, biz milletin vekilleriyiz. Sizinle burada bir şeyi paylaşalım istedik. Çünkü ana muhalefet bir de onun yanında diğer yavru muhalefet, kızıyor bu ifademe ama, sizler randevu talebimize hayır dediniz. Ben şahsen MHP Genel Başkanı'ndan üç kez randevu talep ettim. Bu ülkenin Başbakanı, iktidar partisinin Genel Başkanı olarak. Beyefendi lütfedip de bize randevu vermedi. Ben bunu milletime niye anlatıyorum* Kimin ne olduğunu bilsinler diye. Özellikle MHP'li kardeşlerim bunu iyi bilsinler. Ben bir şey beklediğim için değil. Ülkemin meselelerini kendileriyle konuşmak için bu randevuyu talep ettim. Bazı gerçekleri konuşalım diye randevu talep ettim. Biz konuşamazsak kim konuşacak? Biz dertleşemezsek kim dertleşecek? Ondan sonra da gerçeği dün parlamentoda ortaya koyunca, el kol hareketleri yapmaya başladılar. Niye? Çünkü orada rahatsızlık başladı. Eğer sen Tayyip Erdoğan'a 'Bölücü terör örgütünün başı ile el ele, kol kola geziyor' dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen AK Parti'ye 'Terör örgütüyle kol kola geziyor, dolaşıyor' dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen kalkar da, 'Devlet töreniyle Habur'da karşılama yapıyorsunuz' dersen, o cevabı alırsın. Biz bugüne kadar hiçbir şeyi kaçırmadık, bundan sonra da kaçırmayız. Ve terörist başı teslim edildiği zaman bu ülkede idam cezası varken sümen altı etmek suretiyle idamdan kurtarılmasını kimlerin sağladığını benim milletim biliyor. Ecevit, Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz'ın altında imzası olan belge elimizde, bunu kaç kere dağıttık biliyorsunuz. Bu tarihe kayıt düşülmüş bir olaydır. Bütün bunlar ortadayken Erzurum'da çıkıp, benim vatandaşıma halat atan da yine kendisi. 'idam et' diyor. Hafızayı beşer nisyan ile maluldür. Bunları bileceğiz ki bu oyuna gelmeyelim" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN