'Etnik ayrımcılıkta düğmeye basıldı'

"Uluslaşmaya çalışıyorduk, şimdi etnik ayrışmaya yöneliyoruz" diyen Baykal, AK Parti hükümetine yüklendi

Pazar 15.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
MECLİS'TE açılım oturumunda Başbakan Tayyip Erdoğan konuşurken Genel Kurulu terk eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "İktidar, etnik ayrımcılık için düğmeye bastı" iddiasında bulundu. Nüfusu 2 binin altına düştüğü gerekçesiyle 29 Mart yerel seçimlerine katılmayan ancak daha sonra mahkemenin verdiği iptal kararı üzerine bugün seçime gidilecek olan Burdur'un Gölhisar ilçesine bağlı Yusufça beldesinde düzenlenen mitinge katılan Baykal, CHP'li olan Karamanlı ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Özger'i de ziyaret etti. "Şimdi ilk kez, devlet eliyle ayrıştırma süreci bu iktidar tarafından yürürlüğe konmuştur" diyen Baykal şöyle dedi:
Etnik ayrıştırma politikası, 'demokrasi' diye kabul ettirilmek isteniyor. Herkes etnik kimliğini elbette insan hakları ve özgürlüğü çerçevesinde yaşar ama devlet onun parçası olmaz. Şimdi devleti etnisitenin parçası yapıyorlar.
Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın 'etnik ayrıştırma' dediğimiz politikası, 89 yılın politikasını tersine çevirmeye yöneliktir. Uluslaşmaya çalışıyorduk, şimdi etnik ayrışmaya yöneliyoruz. Bu kimin projesi? AKP, PKK ve DTP.
Başbakan Erdoğan, dün Türkiye'nin önüne, 'Anasır-ı İslamiye'dir, samimi bir mecmuadır' dedi. Bu, 'İslami unsurların topluluğuyuz' demek anlamına geliyor. Bu, Mustafa Kemal'ın Birinci Meclis'i açış dönemindeki değerlendirmesidir. Doğrudur Birinci Meclise öyle çıktık ama sonra ne oldu? İslam unsurları ötesinde millete dönüştük. Şimdi Türkiye'nin Cumhuriyet öncesi bu tablosu, Başbakanca hedef olarak sunuluyor.
(Meclis'i terk etme nedeni) Acı ve üzüntü verici olanı da 'muhalefet partileri yeni yeni şehit cenazeleri gelsin istiyorlar' diyor. Başbakan'ı kendi vatandaşlarının böyle bir temenni içerisinde olabileceği iftirasını yapabilmiş olması, rastlanabilecek bir manzara değildir. İşin esası Başbakan'ın söyleyemedikleridir. İlk kez devlet katında etnik ayrıştırma başlamıştır. 'Hazmettirme' diyor. Bize bunu hazmettirmeye çalışıyor.