Gül AB'ye sert çıktı

Salı 17.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009 15:57
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı çıkarak eleştiren liderlere sert çıktı. Avrupa'nın 20 yıl önce Berlin duvarını yıktığını hatırlatan Gül, "Berlin duvarını yıkan Avrupa, Avrupa'nın farklı coğrafyalarına yeni Berlin duvarları mı inşa edecek? Bu açıkçası bir yolsuzluktur. Bunu bugün ilk defa bu kadar açık konuşuyorum." dedi. AB liderlerden attıkları imza sadık kalarak ahde vefa isteyen Gül, "Ayrıcalık beklemiyoruz. Gölge etmeyin yeter." uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyaret bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sonunda yabancı bir gazeteci Cumhurbaşkanı Gül'e AB liderlerinin Türkiye'nin üyeliğine eleştiri getirmesi konusunda açıklamalarını hatırlattı. Aynı gazeteci "Birçok gazete AB liderlerini uyarıyor. 'Türkiye'ye kapıları kapattığınız zaman batıdan ayrılmak zorunda kalır. Türkiye doğuya yöneliyor. Bu batı için büyük bir sorun yaratıyor.' uyarılarında bulunuyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? şeklinde bir soru yöneltti.

AHDE VEFA İSTEDİ. TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞE GÖLGE ETMEYİN
Cumhurbaşkanı Gül, "Avrupa birliği sürecinin hukuki temelleri olan bir süreç" hatırlatması yaparak, öncelikle bunun hukuku, Avrupa hukukunu bağladığını söyledi. Aralık 2004 yılında Avrupa Birliği Zirvesi'nin karar verirken bir şaka yapmadığını dile getiren Gül, "Biz 'bu günü atlatalım' dememiştir. Çok uzun süren çalışmalar tartışmalardan stratejik birçok metnin tekrar tekrar okunmasından, artılar eksiler değerlendirildikten sonra 'Türkiye'nin üyeliği AB'ye çok büyük katkılar sağlayacaktır', kanaatine vardıktan sonra oy birliği ile herkes Türkiye ile müzakerelere başlama kararı verdi. Herkes imzasını attı. Ahde vefa uluslararası hukukun temel ilkesidir. Bu herkesi bağlayıcı bir şeydir." dedi.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR. AYRICALIK BEKLEMİYORUZ. GÖLGE ETMEYİN YETER
Ekonomik olarak nüfus olarak büyük olan ülkelerin AB ile bütünleşmesinin hep sancılığı olduğunun altını çizen Gül, geçmişe bakıldığında İngiltere ve İspanya için de olan şeylerin Türkiye için de söz konusu edilebileceğini söyledi.

Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını anlatan Gül, "Müzakere sürecini başarı ile tamamlayacaktır. Kendi standartlarını AB standartlarına taşıyacaktır. AB hiçbir üyesinden bize karşı bir ayrıcalık beklemiyoruz. Bizim bu müzakere sürecini başarı ile tamamlanması için açıkça söylüyorum gölge etmemelerini istiyoruz. Yani seyretsin herkes bizi. Biz başaramazsan o zaman haklı olarak siz başaramadınız diyecekler. Ama durduk yerde gölge etmenin sorun çıkarmanın hukuki bir temeli olmadığını burada anlatmaya çalışıyorum." diye konuştu.

AB BİRLİĞİ YENİ BERLİN DUVARI MI İNŞA EDECEK?

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa'nın daha 20 yıl önce Berlin duvarını yıktığını hatırlatarak söyle konuştu: "Geçen hafta Berlin duvarının yıkılışı kutlandı. Berlin duvarını yıkan Avrupa, Avrupa'nın farklı coğrafyalarına yeni Berlin duvarları mı inşa edecek? Bu açıkçası bir yolsuzluktur. Bunu bugün ilk defa bu kadar açık konuşuyorum. Sorduğunuz için. Biz bu konuları genelle pek tartışma konusu yapmayız. Biz kendi işimize bakmak zorundayız. Kendi işimize bakarak müzakere sürecinin başarı ile bitireceğiz. O zaman AB bir araya gelecek 'Evet Türkiye başarı ile müzakereleri tamamladı. Beraber olabiliriz' diyecekler. O zaman bazı ülkeler referandum kararı aldılar. Evet, bu onların hakları. Türkiye ile beraber olmak istemeyebilirler. Biz de onu saygı ile karşılarız. Ama bakalım o zaman Türkiye halkı ne diyecektir. Ama o günün meselelerini bu gün konuşmanın çok yanlış olduğu kanaatindeyim. Bu o gün attığımız imzaları yeterince şereflendirmemek şeklinde neticelenir ki, bu da büyük bir güven bunalımı doğurur. Bu Avrupa'ya yakışan dünyanın en önemli aktörlerinden birisidir. İlerde daha önemli olması gerekir. Böyle davranışlar güvensizlik yaratmak AB yakışmaz."

TÜRKİYE'NİN YOLU DEMOKRASİ YOLUDUR
AB üyeliğinde "Türkiye'nin yolunu açık ve net "olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye demokrasiyi insanlar haklarına saygıyı ve serbest piyasa ekonomisi değerlerini çoğulculuğu bütün bunları kendi ülkesinde yerleştiren ve bu standartları devamlı yükselten bir ülkedir. Demokrasi hakkıyla en gelişmiş ülkeler demokrasisi Türkiye'de geçerli olunca. İnsan haklarına saygı en üst seviyede olunca, tüm bunlar en iyi şekilde işler hale geliyorsa. Türkiye'nin güveniyle ile ilgili tartışmaların biraz bilgisizlikten kaynaklandığı kantindeyiz. Türkiye her geçen yıl bahsettiğim değerlerini pekiştirmektedir." ifadelerini kullandı.