"Linç kampanyasına izin vermem"

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 18:14
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in TBMM Genel Kurulu'ndaki sözlerine yönelik tepkileri anlayışla karşıladıklarını, ancak ''bu olayın giderek Öymen'in sözleri üzerinden CHP'ye yönelik bir linç kampanyasına dönüştürülmek istendiğini, buna fırsat vermeyecekleri'' değerlendirmesinde bulundu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında genel merkezde toplandı.
Alınan bilgiye göre, toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasımda TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaki sözleri gündeme geldi.

Öymen'in sözlerinin yanlış bir noktaya çekilmek istendiği vurgusunun yapıldığı toplantıda, Genel Başkan Baykal, ''Bu olay giderek Sayın Öymen'in sözleri üzerinden CHP'ye yönelik bir linç kampanyasına dönüştürülmek isteniyor. Biz buna fırsat vermeyiz'' görüşünü dile getirdi.

Baykal, toplantıda, ''Dersim olaylarının tarihin en trajik olaylarından biri olduğunu'' belirterek, birilerinin rant elde etmek amacıyla bu yarayı kaşımasının da doğru olmadığını ifade etti. Baykal, hiçbir CHP'linin Dersim'de yaşananları onaylamasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Toplantıda, Öymen'in sözleri dolayısıyla özür dilediği, CHP MYK'nın da konuyu kamuoyundaki tepkilerden önce geçen haftaki toplantısında ele aldığı hatırlatıldı.

Toplantıda, Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin sözleri de ''vatandaşların duyarlılıklarını ve tepkilerini yansıtma'' olarak değerlendirildi.

Bu arada, toplantıda Öymen'in partideki görevinden istifasının gündeme gelmediği de öğrenildi.
MYK toplantısında telefon dinleme olayları da ele alındı. Baykal, bugün yaşanan dinleme olaylarını Abdülhamit dönemindeki jurnalleme yöntemine benzetti. Bu dinlemelerin ''bir karargah tarafından yapıldığı ve iktidar tarafından bilindiğini ve yönlendirildiğini'' savunan Baykal, gazeteci yazar Yavuz Donat'ın 11 Temmuz 2003 tarihinde yazdığı yazıya da dikkati çekti. Baykal, Donat'ın yazısında bu konuya ilişkin değerlendirmeler olduğunu kaydetti.

Baykal, toplantıda MYK üyelerine İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile yaptığı görüşmeyi de aktararak yararlı bir görüşme olduğu değerlendirmesinde bulundu.