DTP konvoyuna taşlı saldırı

Pazar 22.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009 16:50
ABONE OL
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk İzmir'e geldi. Türk ve beraberindekileri taşıyan konvoy Andan Menderes Havalimanı'ndan ayrıldıktan sonra Konak ilçesindeki parti il binasına hareket halindeyken bir grubun taşlı saldırısına uğradı.

Konak ilçesi Hatay semtindeki DTP binasına hareket eden DTP' lideri Ahmet Türk ve beraberindekileri taşıyan konvoy bir grubun taşlı saldırısına uğradı. DTP konvoyuna taş atan grup, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganı atarken gruba DTP konvoyundan başka bir grup karşılık verdi. Tüm evlerin balkonlarından ve camlarından Türk bayrakları açılırken DTP'li grup ile taşlı saldırıda bulunan grup arasındaki gerilimi araya giren polis önledi.

ARACIN SÜRÜCÜSÜ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'in Hatay semtinde DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü karşılamak üzere oluşturulan konvoydaki partililerle, bir grup vatandaş arasındaki kavganın, terör örgütünü simgeleyen bez parçasını açan partililere, vatandaşların tepki göstermesi ve bir aracın, 1 vatandaşa çarpması üzerine başladığı bildirildi.

Adnan Menderes Havalimanı'nda Ahmet Türk'ü karşılayan konvoy, Halide Edip Adıvar Caddesi'nden, İnönü Caddesi'ne girdiği sırada, bazı partililerin terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçalarını açması, çevredeki vatandaşların tepkisine yol açtı.

Bu arada konvoydaki araçlardan biri, 1 vatandaşa çarptı. Yaralanan vatandaş hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, olay sırasında, 4'ü polis, 1'i gazeteci toplam 11 kişinin yaralandığını, çok sayıda aracın camlarının kırıldığını bildirdi.

Vatandaşa çarpan aracın sürücüsünün Basmane Karakolu'na götürülerek gözaltına alındığı kaydedildi.

KARABAĞLAR MHP ÖNÜNDE GRUP TOPLANDI

Diğer yandan, DTP'lilere tepki gösteren bir grup, Karabağlar MHP İlçe binası önünde toplandı. MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, burada gruba hitaben yaptığı konuşmada, ''Provakasyonlara gelmeyin, sizi hiçbir olayın içinde görmek istemiyorum'' dedi.

Bu arada, İnönü Caddesi'ndeki vatandaşlar evlerin balkonlarına, pencerelerine ve iş yerlerinin camlarına Türk Bayrağı astı.